Otwórz mobilne menu

Tydzień 10

dziecko:

Tydzień 10 to kolejny krok milowy w rozwoju zarodka. Wszystkie komórki są już na swoich miejscach – mózg rozwija się coraz szybciej, formują się mięśnie, a palce u nóg i stóp powoli osiągają swój ostateczny wygląd. Już wkrótce powstaną także paznokcie. Dziecko ma już powieki, ale póki co górna i dolna powieka są zrośnięte, i taki stan utrzyma się jeszcze przez kilka tygodni. Uszy w tym tygodniu wędrują na swoje miejsce, bo choć może wydawać się to dziwne, początkowo zaczęły się rozwijać na szyi. Twój maluch może już połknąć płyn owodniowy, gdyż w tym tygodniu narządy układu pokarmowego takie jak jelita zaczynają działać. Natomiast małe serduszko, które już bije w Tobie, ma wreszcie 2 przedsionki i 2 komory.

mama:

Jeśli ktoś próbuje Ci zarzucić, że stałaś się trochę bardziej marudna, nic dziwnego – takie zachowanie jest typowe w trakcie ciąży. Różne kobiety różnie reagują w trakcie pierwszych tygodni ciąży. Jeśli nie jesteś senna i nie kładziesz się szybciej spać, to z pewnością w tym okresie będziesz się czuła zdecydowanie bardziej zmęczona. Prawdopodobnie obowiązki w pracy postarasz się przerzucić na kogoś innego, albo odłożyć na później. Pamiętaj, że pracujesz teraz bardzo ciężko w inny sposób – rozwijasz w sobie nowe życie. Zastanawiasz się, jak utrzymać sylwetkę w trakcie ciąży i jakie ćwiczenia są dozwolone? W okresie ciąży nie można przesadzać z ćwiczeniami, ale odpowiedni rodzaj aktywności z pewnością przygotuje Cię do kulminacyjnego punktu ciąży – porodu. To, co może utrudniać ćwiczenia w tym okresie, to zmęczenie – zwiększony poziom progesteronu działa na niektóre kobiety jak środek uspokajający, na dodatek Twoje serce pompuje teraz więcej krwi, aby dostarczyć ją do łożyska, co znaczy, że pracuje ciężej. Kolejną przeszkodą mogą być mdłości – jeśli mdli Cię zapach porannej kawy, nie oczekuj, że będziesz w stanie wybrać się na poranny jogging tak jak wcześniej. Z kolei wzmożona produkcja relaksyny powoduje rozluźnienie więzadeł i ból stawów, który również nie sprzyja ćwiczeniom. Rozluźnienie więzadeł spowodowane jest tym, że organizm staje się bardziej elastyczny, dając przestrzeń na rozwój, a co najważniejsze, na poród maleństwa. Dodatkowo, wrażliwe piersi również mogą być powodem, dla którego będziesz raczej unikać wzmożonej ruchliwości. Jeśli jednak uda ci się przełamać i podejmiesz wyzwanie bycia aktywną ruchowo, warto żebyś poznała zalety ćwiczeń w trakcie ciąży - to przede wszystkim relaks i rozprężenie. Prawdopodobnie masz teraz dużo na głowie – łącznie z wyborem imienia dla dziecka i koloru dziecięcego pokoiku. Ćwiczenia powodują też produkcję endorfin, które mogą poprawić Twój stan ducha. Kolejnym argumentem jest wzmacnianie! Prawdopodobnie w trakcie ciąży możesz odczuwać różne bóle. Wzmacnianie mięśni może zniwelować te bóle. Dodatkowo, silny organizm w trakcie ciąży to konieczność dla Twojego lepszego samopoczucia i lżejszego porodu. Zanim zapiszesz się na taką aktywność, porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym - być może będzie mógł polecić odpowiedni zestaw ćwiczeń lub miejsca przyjazne przyszłym mamom, w których możesz poćwiczyć. Odpowiednie rodzaje ruchu to nie tylko dobra zabawa i relaks, ale także szansa poznanie innych ciężarnych pokrewnych dusz, które przechodzą przez to samo, co Ty.

tata:

Kiedy pierwszy raz zobaczysz swoje nienarodzone dziecko na monitorze ultrasonografu, Twoje życie kompletnie się odmieni. Kiedyś dziecko było poza Twoją świadomością, jednak gdy widzisz, jak rozwija się w ciele kobiety, którą kochasz, staje się to dla Ciebie coraz bardziej realne. Możesz już zobaczyć jego rączki, nóżki i głowę, a nawet możesz sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać po urodzeniu. To jest też moment, w którym wielu mężczyzn nawiązuje pierwszą, prawdziwą więź ze swoim nienarodzonym maleństwem. Obecność przy USG jest ważna zarówno dla Ciebie, jak i Twojej partnerki, a także waszego maleństwa. Choć prawdopodobnie pierwsze USG robi największe wrażenie, to kolejne jest równie ważne. Dobrze jest być na bieżąco ze wszystkimi zmianami, jakie zachodzą w trakcie ciąży. Większość lekarzy nie ma już problemu z tym, że partner jest obecny przy badaniach. Jeśli jednak Wasz lekarz będzie miał jakieś wątpliwości, pamiętaj, że możesz nalegać na pozwolenie na bycie w tym momencie przy swojej partnerce. Zdjęcie z pierwszego USG może być także ekscytujące. Prawdopodobnie będziesz chciał pokazać je rodzinie i kolegom. Mając w domu zdjęcie Twojego jeszcze nienarodzonego maleństwa, możesz po nie sięgnąć w każdej chwili, co również jest elementem budowania wyjątkowej więzi pomiędzy Wami.

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online