Otwórz mobilne menu

Tydzień 11

dziecko:

Podczas 11. tygodnia ciąży małe ciałko Twojego nienarodzonego maleństwa wciąż może wyglądać nieco dziwnie. Wszystko dlatego, że rozwój główki wciąż jest bardziej dynamiczny niż reszty ciała i w tym tygodniu główka stanowi połowę wielkości całego dziecka. Nie powinnaś się jednak martwić, gdyż w ciągu kilku następnych tygodni te proporcje z pewnością się zmienią i reszta ciałka nadrobi zaległości. Maluszek wielkością przypomina już śliwkę. Ma około 4-6 cm długości i waży około 8 gramów.

mama:

Od początku ciąży pamiętaj o prawidłowej diecie i nawykach ćwiczeniowych. Mówiąc o nawykach ćwiczeniowych mamy na myśli ćwiczenia mięśni Kegla, które należy napinać minimum 25 razy dziennie. Gdzie ćwiczyć? Gdziekolwiek! Czy to podczas siedzenia w pracy, stania w korku, suszenia włosów czy mycia naczyń. Dobrze napięte mięśnie Kegla wzmocnią dno miednicy, pochwę i obszar krocza, co może okazać się zbawienne w przypadku problemu nietrzymania moczu w trakcie ciąży. Jak je ćwiczyć? Spróbuj zacisnąć mięśnie pochwy na około 10 sekund a następnie rozluźnić. Ćwiczenie powtórz kilka razy. To już prawie koniec pierwszego trymestru. Możesz czuć się wykończona wieczną potrzebą snu i porannymi mdłościami. Ilość krwi w Twoim organizmie znacznie wzrosła, aby móc dostarczyć więcej tlenu nie tylko Tobie, ale przede wszystkim łożysku. Więzadła znacznie się rozluźniają i rozszerzają, aby móc pomieścić Twoje maleństwo. Inne hormony stawiają Twoje ciało na baczność, a piersi przygotowują się do karmienia noworodka. Wszystkich zmian zachodzących wewnątrz Twojego organizmu jest tak naprawdę bardzo dużo. Prawdopodobnie wielkość Twojego brzucha nie wskazuje jeszcze na ciążę, dlatego pozostaje niewidoczna dla osób z Twojego otoczenia. Spokojnie! Masz jeszcze czas zanim brzuszek osiągnie wielkość dorodnej dyni! Po 14 tygodniu ciąży, możesz zauważyć przyrost wagi. Nie powinnaś się tym przejmować, gdyż przyrost wagi jest naturalnym objawem zdrowej ciąży i należy rozpatrywać go indywidualnie. Jeśli ciąża rozpoczęła się nadwagą, nie należy się spodziewać, że w trakcie ciąży osiągniemy niedowagę. Mówi się, że średnio w trakcie całej ciąży kobieta tyje 12-15 kilogramów. Mimo że przyrost masy ciała jest nieunikniony, nie oznacza to, że powinnaś teraz porzucić zdrowe nawyki żywieniowe na rzecz lodów czy podwójnej porcji wszystkiego, co zjadasz. Skąd te dodatkowe kilogramy? Dziecko stanowi od 3 do 3,5 kg, płyn owodniowy – do 2 kg, łożysko - 0,5 kg, macica – 1 kg, biust – 1kg. płyny ustrojowe – 2 kg, krew – 2 kg. Pozostałe tłuszcze, białka i składniki odżywcze stanowią ok. 3,5 kg. Poszczególne kilogramy będziesz przebierać stopniowo w trakcie całej ciąży.

tata:

Zbliża się koniec pierwszego trymestru czyli czas, kiedy organizm Twojej partnerki stopniowo przyzwyczaja się do rosnącego w niej nowego życia. Powoli ustępują też "poranne nudności", a Twoja partnerka może teraz dostać zastrzyk nowej energii! Jest to czas, kiedy wreszcie możecie zacząć cieszyć się ciążą wspólnie! Będziecie mieli teraz sporo czasu aby zastanowić się, jak będzie wyglądało Wasze życie kiedy na świat przyjdzie Wasze dziecko. Twoje obawy i myśli mogą być zupełnie inne niż Twojej partnerki. To jest moment, kiedy możecie na spokojnie o tym porozmawiać i zbliżyć się do siebie. Niektórzy ojcowie robią nawet własne notatki w formie pamiętnika, albo prowadzą bloga, gdzie spisują wszystkie swoje odczucia w związku z zostaniem ojcem. Spróbuj spojrzeć na to przez pryzmat czasu, pomyśl o stanie rzeczy sprzed kilku miesięcy i porównaj z obecnym momentem - co się zmieniło w Twoim postrzeganiu świata? Wiele zapewne dopiero się zmieni. Takie notatki mogą być kiedyś świetnym upominkiem dla Twojego przyszłego potomka. Jeśli lubisz robić zdjęcia, to również jest dobry moment, aby uwieczniać te wyjątkowe chwile. Fotografie staną się dla Was wspaniała pamiątką.

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online