Otwórz mobilne menu

Tydzień 12

dziecko:

Pod koniec tego tygodnia maluszek coraz bardziej przypomina dziecko, które się narodzi. Ma już nawet malutkie paznokietki. Wszystkie z głównych narządów są już na swoim miejscu. Jelito cienkie rozwija się wewnątrz brzuszka, układ nerwowy wciąż jeszcze ewoluuje. Wiele narządów zaczyna funkcjonować na własną rękę – np. tarczyca samodzielnie wytwarza hormony.

mama:

Jeśli źle znosiłaś pierwsze tygodnie ciąży (dokuczało Ci zmęczenie, nudności, senność), w tym okresie uciążliwe dolegliwości powinny stopniowo ustępować. Okazuje się, że ciąża ma nie tylko skutek fizyczny, ale może wpływać na Twoją podświadomość. Jeśli miałaś ostatnio dziwne sny, na przykład o tym, że rodzisz małe zwierzątko, albo zapominasz o swoim dziecku, jest to zupełnie normalne. Czy myślałaś już o tym, czy chciałabyś poznać płeć swojego maleństwa? Nadchodzi moment, w którym lekarz będzie mógł określić płeć dziecka i to, czy chcesz ją znać zależy tak naprawdę tylko od Ciebie i Twojego partnera. Mogłoby to pomóc, na przykład, w wyborze imienia bądź garderoby. Dodatkowo, jeśli posiadasz już jedno dziecko, możesz zacząć przygotowywać je do przyjścia na świat jego młodszej siostrzyczki albo młodszego braciszka. Za nie poznaniem płci dziecka do momentu urodzenia przemawia na pewno dreszczyk podniecenia związany z niepewnością i możliwość rozmyślania na temat obu płci przez całą ciążę. Jest to też dobry sposób żeby podenerwować troszkę rodzinę, która także oczekuje na radosną nowinę ;) Jeśli jesteś pracującą przyszłą mamą, prawdopodobnie zastanawiasz się teraz, kiedy powiedzieć swojemu szefowi, że jesteś w ciąży. Niektóre kobiety wolą poczekać z tą nowiną do 2. trymestru, jako że ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze jest największe. Inne nie chcą i nie mogą czekać, gdyż ciągłe zmęczenia i mdłości są nie do ukrycia przed szefem i chcą jak najprędzej wytłumaczyć powód swojego nie najlepszego samopoczucia. Jeszcze inne kobiety zwlekają jak najdłużej z ogłoszeniem tej nowiny, gdyż nie są pewne co do stanu swojej przyszłej kariery zawodowej i to jak się ona potoczy po ciąży. Będąc w pracy i będąc w ciąży musisz pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, bardzo ważne jest prawidłowe nawodnienie! Pamiętaj aby pić dużo wody. Więcej wody to także częstsze wycieczki do toalety. Unikaj przepełnionego pęcherza – może to prowadzić do zakażenia. Wychodząc do pracy, nie zapominaj zabrać ze sobą lekkich przekąsek, które zmniszją mdłości. Ubieraj się wygodnie i luźniej - ważne jest, aby w tym okresie ubrania nie krępowały Twoich ruchów.

tata:

Przyszły tata w pracy. Pora zastanowić się, jak przyszłe narodziny dziecka wpłyną na Twoją pracę teraz i w przyszłości. Czy wypracowujesz nadgodziny? Czy będziesz chciał dalej zostawać dłużej w pracy? Jakie masz relacje z szefem? Jak Twój szef traktuje innych ojców i inne matki? Jako że po Twoim ciele nie widać, że zostaniesz ojcem, jesteś w tej komfortowej sytuacji, że sam możesz zadecydować o momencie powiedzenia szefowi, że Ty i Twoja partnerka spodziewacie się dziecka. Postaraj się nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, aby zdążyć przekazać obowiązki przed otrzymaniem telefonu „Kochanie, chyba odeszły mi wody". Co prawda masz jeszcze dużo czasu, ale może jest to odpowiedni moment żeby zastanowić się, czy będziesz chciał skorzystać z urlopu tacierzyńskiego. A może chcesz pracować jeszcze więcej, aby zapewnić rodzinie jak najlepszy byt? Najważniejsze jest to, by po przyjściu na świat dziecka znaleźć balans pomiędzy pracą a życiem rodzinnym. Twoja partnerka z pewnością będzie potrzebowała Cię bardziej w pierwszych tygodniach życia Waszego potomka. Ważne jest, aby ustalić co dla Was będzie najlepsze!

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online