Otwórz mobilne menu

Tydzień 13

dziecko:

Tydzień trzynasty to kolejny przełomowy tydzień dla Twojego nienarodzonego maluszka. Coraz bardziej zaczyna wyglądać i zachowywać się jak noworodek. Mimo to, że sprawia wrażenie jakby odpoczywało, bo jego powieki są wciąż zrośnięte ze sobą, to jego rączki i nóżki zaczynają się już poruszać, choć prawdopodobnie jeszcze tego nie czujesz. W tym tygodniu może już także ssać kciuk. Twój maluszek jest teraz wielkości brzoskwini i waży od 14 do 17 gramów i ma długość około 7-8 centymetrów.

mama:

Brawo! Twoje poranne mdłości najprawdopodobniej już ustąpiły. Dodatkowo, wraz z nadejściem 2. trymestru, zmniejszyło się ryzyko poronienia. Początek 13. tygodnia powinien zatem przynieść Ci ulgę, a do Twojej świadomości po raz kolejny i jeszcze mocniej dotrze fakt, że tak faktycznie! Będziecie mieli dziecko! Jeśli jeszcze nie ogłosiłaś radosnej nowiny rodzinie, wreszcie nadszedł najwłaściwszy moment! Skoro okres nudności prawdopodobnie już minął, będziesz mogła spełniać wszystkie swoje ciążowe zachcianki. Jednak nie przesadź, gdyż w miejsce nudności mogą pojawić się problemy ze zgagą, niestrawnością i wzdęciami. Mimo to wiele kobiet uznaje drugi trymestr ciąży za najbardziej radosny. Właśnie wtedy czujemy, że wreszcie mamy więcej energii i wreszcie możemy się cieszyć z faktu, że jesteśmy w ciąży. Główne powodu do świętowania to przede wszystkim: - brak porannych mdłości - choć nie jest to regułą, prawdopodobnie poranne mdłości albo już przestały albo przestaną Cię niepokoić, na jakiś czas. Twój organizm wreszcie przyzwyczaja się do zwiększonej ilości hormonów niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka; - zwiększony apetyt – wreszcie na nowo będziesz mogła cieszyć się smakami i jedzeniem bez ryzyka mdłości; - powoli rośnie Twój ciążowy brzuch – twój organizm zmienia się nie tylko od wewnątrz, ale też i od zewnątrz. Twoje narządy wewnętrzne przesuwają się, aby zrobić miejsce dla rozszerzającej się macicy. - zmniejszenie wrażliwości piersi – drugi trymestr to także chwila wytchnienia dla Twoich powiększających się piersi. Pocieszającą nowiną jest na pewno fakt, że najprawdopodobniej w trakcie drugiego trymestru Twoje piersi już bardziej nie urosną. Mimo że wiele pierwszych objawów bycia w ciąży zniknie, wiele z nich tez niestety będzie Ci nadal towarzyszyć. Częste wycieczki do toalety prawdopodobnie pozostaną Twoja zmorą do końca ciąży. Jest to spowodowane faktem, że Twoje rosnące dziecko naciska na Twój pęcherz. Możesz też nadal czuć się zmęczona, co jest niestety typowym stanem w trakcie ciąży.

tata:

Początek drugiego trymestru to dobry czas żeby porozmawiać z partnerką o tym, jakimi rodzicami chcielibyście być. Nie ma wątpliwości, że bycie rodzicem to najcięższa i najtrudniejsza praca jaką przyjdzie Wam wykonywać. Jak zatem dobrze się przygotować do tej roli? Najprawdopodobniej masz już w głowie zasady wychowania, które są dla Ciebie najważniejsze. Część z nich pewnie wyssałeś z mlekiem matki i wiesz, co jest dla Ciebie najważniejsze. Jakie wartości i zasady moralne są dla Ciebie ważne, łącznie z edukacją i manierami. Aby ułatwić sobie ustalanie zasad, musisz wyobrazić sobie jakim człowiekiem chciałbyś, żeby było Twoje dziecko za 25 – 30 lat. Jakie wartości mogą być najważniejsze dla osoby w takim wieku? Jakie zasady powinno wynieść z okresu dzieciństwa? Najprawdopodobniej będziecie mieli ze swoją partnerką odmienne zdanie i opinie na temat wychowania Waszego przyszłego dziecka, jednak ważne jest ustalić to już teraz, aby potem trzymać wspólny front i unikać niepotrzebnych nieporozumień. Tak jak w wielu zawodach, grach i pracach zespołowych, osiągnięcie pewnych celów wynika z planu, tak i w tym przypadku musisz pomyśleć nad ustaleniem planu działania zarówno dla siebie, Twojej partnerki jak i Waszego dziecka.

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online