Otwórz mobilne menu

Tydzień 15

dziecko:

W 15. tygodniu następuje dalszy rozwój kończyn, w tym stawów łokciowych. Twój dzidziuś ma wielkość mniej więcej jabłka. Jego kości nadal rosną i się wydłużają. Coraz bardziej zaczyna też przypominać dziecko oczekujące narodzin. Jego skóra jest w tej chwili jeszcze bardzo cienka i przezroczysta - tak bardzo, że widać przez nią pulsujące żyły. Płód zaczyna mieć także coraz więcej małych włosków, których będzie przebywać jeszcze do 28. tygodnia ciąży.

mama:

Niezdarność w ciąży bywa frustrująca, ale przynajmniej jest czymś uzasadniona – Twoim rosnącym brzuchem. W 15. tygodniu ciąży macica znajduje się dokładnie w połowie odległości między kością łonową a pępkiem. Twój brzuch staje się coraz większy, masz więc mniej miejsca na inne narządy, jak choćby żołądek. Prawdopodobnie nie będziesz miała teraz ochoty na spożywanie obfitych posiłków. Staraj się zatem jeść mniejsze porcje, ale za to częściej. Czujesz, że stałaś się ostatnio dość niezdarna? Znowu zapomniałaś o czymś, o czym miałaś pamiętać? Potknęłaś się na prostej drodze? Ciężko stwierdzić, dlaczego kobiety w ciąży czują się bardziej nieporadne i nieskoordynowane. Powodem może być kilka istotnych zmian zachodzących w ich organizmie, na przykład zmiana środka ciężkości – potykasz się, bo jesteś coraz większa! Twój brzuch rośnie i jest coraz cięższy, zatem trudniej Ci utrzymać równowagę. Nic dziwnego, że masz problemy z poruszaniem się. Mimo że Twoje dziecko jest teraz chronione w brzuchu, upadek nie byłby dobry dla żadnego z Was. Staraj się nosić raczej płaskie obuwie - wybierz wygodne trampki zamiast wysokich obcasów czy butów na koturnach. Poruszaj się powoli i świadomie, szczególnie na schodach! Zatrzymywanie wody w organizmie to kolejna uciążliwa dolegliwość towarzysząca ciąży. Twoje opuchnięte palce mogą powodować trudności z chwytaniem różnych przedmiotów. Dokuczliwe może okazać się rozluźnienie więzadeł i mięśni, gdyż Twój organizm cały czas przygotowuje się na rosnący brzuszek a następnie na poród. Tak jak musisz pamiętać o zmianie środka ciężkości, tak samo musisz wziąć pod uwagę, że Twoje mięśnie nie są już tak mocne jak przed ciążą. No i nie zapominajmy o zmęczeniu – wszyscy wiemy, że nie jesteśmy sobą, gdy jesteśmy zmęczeni. W trakcie ciąży Twój organizm jest chronicznie przemęczony, a na dodatek trudno jest znaleźć więcej czasu choćby na dodatkową godzinę snu. Nic więc dziwnego, że zmęczenie będzie Ci dokuczać o wiele bardziej niż przed ciążą.

tata:

Wiele kobiet uważa, że to najlepszy z tygodni w trakcie całej ciąży. Mdłości, jeśli występują, są już raczej rzadkością, ale musisz wiedzieć, że jej umysł nie będzie już pracować na tych samych obrotach co wcześniej. Zwiększona ilość hormonów, zmęczenie i zmiana środka ciężkości (z powodu rosnącego brzucha) może spowodować, że Twoja partnerka będzie czuła się nieco roztargniona. Może to mieć różne objawy - może w połowie zdania zapominać, co chciała powiedzieć. Zapominanie portfela i kluczyków z domu także stanie się normą. Mimo że dla wielu kobiet będzie zrozumiałe, że wynika to z burzy hormonalnej, dla niektórych, wcześniej bardziej zorganizowanych kobiet, taki stan rzeczy może być kompletnie nie do zaakceptowania. Może się okazać, że będziesz musiał przejąć teraz niektóre obowiązki. Jeśli wcześniej to ona opłacała rachunki lub dbała o inne zobowiązania, postaraj się teraz zaoferować jej swoją pomoc. Spróbuj też zastanowić się w jakich kwestiach możesz ją jeszcze wesprzeć. Twoja partnerka potrzebuje Cię by móc poczuć się lepiej i o tym musisz pamiętać.Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online