Otwórz mobilne menu

Tydzień 16

dziecko:

Organizm Twojego malucha rozwinął się już na tyle, że sam dla siebie staje się wsparciem. Nerki zdążyły się rozwinąć i rozpoczęły produkcję moczu. Żołądek z kolei produkuje już żółć. Wygląd Twojego maleństwa cały czas ewoluuje w kierunku wyglądu dziecka. Pojawia się coraz więcej włosów, które - co ciekawsze - mogą już mieć kolor! Rozwijające się mięśnie twarzy pozwalają maluszkowi otwierać i zamykać usta, a nawet przesłać Ci uśmiech ;) W tym tygodniu dziecko ma około 10-12 cm długości i jest wielkości jabłka – ważąc około 80 gramów.

mama:

Dziecko robi się coraz większe, a Ty możesz spodziewać się bólów brzucha i pleców. Twoje piersi także przygotowują się już do produkcji mleka, co może oznaczać dyskomfort i wiązać się z bólem. Ilość produkowanych hormonów zwiększa się wraz ze wzrostem dziecka, zatem znowu możesz odczuwać zmęczenie, zawroty głowy, a nawet zmiany nastroju. W związku z powyższym, chyba czas na jakiś wyjazd w ramach wypoczynku! Będąc w ciąży i planując podróż musisz oczywiście skonsultować się wcześniej z lekarzem. Jednak jeśli w ogóle planujesz podróżować w trakcie ciąży wiedz, że teraz jest na to najlepszy czas. Nudności już ustąpiły, brzuszek nie jest aż tak wielki, prawdopodobnie masz też więcej sił witalnych. Jako że ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze ciąży jest największe, początek drugiego trymestru to, również według lekarzy, dobry czas na podróżowanie. Planując podróż pamiętaj, że nie będziesz mogła robić wszystkiego, nawet jeśli lekarz stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań do podróży. Plan wycieczki do parku rozrywki czy nurkowania odłóż sobie na inny czas, a skup się bardziej na relaksowaniu w spa czy przy basenie. Postaraj się trochę odpuścić. Jeśli wcześniej w trakcie podróży opracowywałaś szczegółowy plan zwiedzania i chciałaś zobaczyć możliwie jak najwięcej, teraz powinnaś trochę "wyluzować". Zwiedzanie do późna, długie wycieczki piesze czy pośpiech zupełnie Ci teraz nie służą. Tak samo jak na co dzień, tak i w podróży pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Pamiętaj też o w miarę częstym korzystaniu z toalety, aby uniknąć infekcji dróg moczowych. Jeśli chodzi o podróż samolotem, istnieją różne teorie na temat latania w trakcie ciąży. Jedni specjaliści nie widzą przeciwwskazań w trakcie trwania drugiego trymestru, inni mogą być przeciwni. Tu niestety musisz się zdać na rady Twojego lekarza. Z pewnością bardziej wskazane są krótkie podróże samochodem niż długie loty. Zatem na pytanie gdzie się wybrać, masz już odpowiedź - wybieraj raczej miejsca, gdzie będzie łatwiej dotrzeć do lekarza. Co za tym idzie, podróże do krajów egzotycznych, w których pomoc medyczna może być ograniczona, przełóż na bardziej odpowiedni moment.

tata:

Pewnie cały czas zastanawiasz się jakim będziesz ojcem. Co poczujesz, gdy pierwszy raz zobaczysz swoje dziecko? Czy maluch Cię “pozna”? Rozpozna Twój głos? Na pewno już Cię kocha, na swój dziecięcy sposób. Badania pokazują, że ojcowie są bardzo ważni w życiu swoich rodzin oraz dzieci, a przede wszystkim istotni dla ich prawidłowego rozwoju i życia. Dzieci ojców, którzy angażują się w życie rodzinne prawdopodobnie lepiej radzą sobie w szkole, mają bardziej rozwinięte umiejętności społeczne i szybciej nawiązują relacje z otoczeniem. Takie dzieci są także pewne siebie, efektywniej radzą sobie z wyzwaniami, lepiej się czują w swoim życiu jako dorośli i mają większe tendencje do zdrowych relacji partnerskich. Co ciekawe, jak pokazują badania, córki bardziej zaangażowanych ojców mają większe poczucie wartości i rozpoczynają życie seksualne w późniejszym wieku niż dziewczęta, które mają mniej zaangażowanych ojców. Podstawowa różnica pomiędzy dziećmi, które mają zaangażowanych ojców, a takimi których ojcowie są nieobecni jest to, że te pierwsze są kochane, adorowane, zadbane i stymulowane, przez dwie kochające ich osoby dorosłe, co powoduje ich większe poczucie pewności, zwiększa ich intelekt i umiejętności społeczne. To oczywiście w żaden sposób nie neguje ważności matek w wychowaniu dzieci, ale podkreśla fakt jak ważna jest Twoja rola w życiu Twojego przyszłego dziecka niezależnie od tego w jakim jest wieku. Postaraj się o tym nie zapomnieć!

 

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online