Otwórz mobilne menu

Tydzień 17

dziecko:

Maleńkie uszy Twojego dziecka wędrują już na swoje miejsce i osadzają się prawidłowo, zatem nareszcie zaczyna słyszeć dźwięki. Ma przecież tak wiele dźwięków do usłyszenia w łonie! Twoje mocne bicie serca, Twoją krew płynącą w żyłach, twoje rewolucje żołądkowe… Maleństwo rozpoznaje już także dźwięki dochodzące z zewnątrz, jak np. Twój głos czy muzykę. Chociaż prawdopodobnie nie potrafi rozróżnić jeszcze Twojego głosu od jakiegokolwiek innego głosu. Twoje dziecko waży około 100 gram i jest długie na ok. 11-12 cm

mama:

Ponieważ Twoje dziecko nadal rośnie, a skóra się rozciąga, możesz odczuwać lekkie swędzenie skóry. Twój brzuszek może teraz zmieniać swoją pozycję, przez co możesz odczuwać ból pleców. Ale to nie wszystkie zmiany, które przechodzi Twoje ciało w trakcie ciąży i wiele z nich nie ma bezpośredniego powiązania z powiększającym się brzuchem. Możesz mieć problem z krwawiącymi dziąsłami – ilość krwi w twoim organizmie gwałtownie wzrosła, aby dostarczyć jak najwięcej składników odżywczych do płodu. Powodowany przez hormony wzrost objętości krwi wraz z obrzękiem dziąseł przyczynia się do ich krwawienia. I jeszcze rozstępy – niestety ale i one mogą się pojawić już teraz. To, czy będziesz miała rozstępy jest uwarunkowane genetycznie i nie zależy od ilość kremów przeciw rozstępom, które stosujesz. Na szczęście większość rozstępów zniknie po urodzeniu dziecka. Przyrost masy ciała jest zupełnie naturalny i należy spodziewać się, że w trakcie ciąży przytyjesz ok 12-15 kg. Zważywszy na wagę samego dziecka, taki przyrost masy ciała może być nieco przerażający. Musisz wziąć pod uwagę, że sporą część stanowią też płyny ustrojowe, krew i łożysko. Jeśli stosujesz prawidłową dietę i nie jesz "za dwoje" tylko "dla dwojga", powinnaś być w stanie bardzo szybko wrócić do figury sprzed ciąży. Tylko daj sobie czas! Kolejną oznaką ciąży jest pojawienie się ciemnej linii na brzuchu, biegnącej od pępka w dół brzucha. Po urodzeniu dziecka linia ta na pewno zniknie. Twój organizm zatrzymuje wodę w celu zapewniania odpowiedniej ilości płynów Twojemu rozwijającemu się dziecku, możesz zatem się czuć lekko opuchnięta. Dla relaksu trzymaj nogi uniesione w górze. Ale pamiętaj, że bardzo ważne jest picie dużej ilości płynów w czasie ciąży.

tata:

W trakcie gdy Twoja partnerka nosi w sobie Wasze dziecko, Ty możesz odczuwać duże poczucie bezradności. Mężczyzna nie może przecież pomóc swojej ciężarnej partnerce, kiedy ta narzeka na potrzebę chodzenia do toalety co kwadrans czy męczy ją bezsenność i mdłości. Niektórzy mężczyźni reagują przewrażliwieniem na wszystkie zmiany zachodzące w ciele ich partnerek bojąc się, że to może wpływać negatywnie na ich nienarodzone dziecko. Inni wolą trzymać się na uboczu uważając, że kobieta sama poradzi sobie z ciążą. Jeszcze inni działają jakby przeciwko swojej partnerce, żartując sobie z tego, jak wygląda albo ile zjada. Takie skrajne reakcje wynikają z jednego i tego samego faktu – z poczucia bezradności wobec odmiennego stanu swojej partnerki. Jedni są przewrażliwieni, inni bagatelizują zachowanie przyszłej mamy, jednak najlepszą rzeczą, jaką możesz teraz zrobić, jest próba wspierania partnerki na wszelkie możliwe sposoby. Przede wszystkim, postaraj się ją teraz odciążyć ze wszystkich możliwych obowiązkach. Nie zapominaj o kupowaniu jej przekąsek i wody, które powinna zawsze zabierać ze sobą. Pomóż jej w obowiązkach domowych i zapewnij więcej czasu na odpoczynek. Zafunduj jej masaż stóp lub pleców, który zniweluje ból. Dotykaj i przytulaj partnerkę tak często, jak tylko możesz. Pamiętaj, że ona bardzo potrzebuje poczucia, że jesteś przy niej. Wszystko, co teraz dla niej robisz, robisz także dla Waszego przyszłego dziecka. Większa intymność między Wami to także większe zaangażowanie w proces ciąży Twojej partnerki.

 

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online