Otwórz mobilne menu

Tydzień 18

dziecko:

W tym tygodniu dojrzewają inne zmysły Twojego maluszka. Słyszy już bicie Twojego serca i głosy dochodzące z zewnątrz, jak na przykład Twój głos. Może też być bardziej wrażliwy na niektóre dźwięki. W tym momencie jego rozwoju jest jeszcze na tyle mały, że ma wystarczająco dużo miejsca, aby się swobodnie poruszać.

mama:

Między 16. a 20. tygodniem ciąży prawdopodobnie będziesz musiała wykonać serię testów genetycznych. Testy te są zalecane, ale nie są jednocześnie obowiązkowe. Zanim zdecydujesz się, czy te badania są dla Ciebie konieczne, musisz wiedzieć czemu służą. Przede wszystkim nie są to właściwie testy, tylko ocena ryzyka. Nie można traktować wyników badań genetycznych jako jednoznacznie pozytywnych lub negatywnych. Testy te wykonuje się w celu wyeliminowania ryzyka pewnych chorób genetycznych. Pozytywny wynik testu nie musi zatem oznaczać problemów z płodem, ale jest wskazaniem do dalszych badań. Badania genetyczne mogą być nieinwazyjne i inwazyjne. Te pierwsze opierają się głównie na badaniach krwi. Test quad to badanie niektórych hormonów we krwi i ilości białka. Testy te wykonuje się w celu wykrywania zespołu Downa czy rozszczepu kręgosłupa u nienarodzonego dziecka. Należy pamiętać, że dokładność tego testu nie jest stuprocentowa i nie należy wpadać w panikę w przypadku "dodatniego" wyniku. Badanie przezierności karku to połączenie badania USG i badania krwi. Jest to badanie wysoce specjalistyczne i niestety nadal nie wszędzie wykonywane. Być może zatem będziesz musiała wybrać się do innego miasta, aby wykonać takie badania. Próbka Twojej krwi może też być przebadana na obecność mukowiscydozy, w celu sprawdzenia, czy jesteś nosicielem CF (zwłóknienie torbielowate). Jeśli wynik Twoich badań okaże się pozytywny, to prawdopodobnie pod tym samym kątem będzie musiał być przebadany również Twój partner. Dodatni wynik u obojga rodziców niesie ryzyko mukowiscydozy u dziecka na poziomie ok. 25%. Niektóre badania genetyczne są bardziej wskazane u niektórych grup etnicznych. Twój lekarz powinien przeprowadzić z Tobą wywiad, aby skierować Cię na odpowiednie badania i wykluczyć możliwość wystąpienia pewnych schorzeń.

tata:

Jako przyszły ojciec możesz nie czuć się tak związany z dzieckiem jak Twoja partnerka. Aby nawiązać kontakt ze swoim jeszcze nienarodzonym maluszkiem możesz spróbować na przykład mówić do brzuszka - możesz zaśpiewać dziecku piosenkę albo poczytać. Maleństwo w łonie Twojej partnerki słyszy już dźwięki z zewnątrz, więc być może, przy odrobinie szczęścia, zareaguje na Twój głos i odpowie kopniakiem. Może Ci się wydawać, że mówienie do brzucha jest nieco żenujące. Nic bardziej mylnego! Mówiąc do brzuszka, masz okazję pobyć ze swoją partnerką i jest to ważna chwila intymności pomiędzy Waszą trójką. Mówiąc i śpiewając swojemu jeszcze nienarodzonemu maleństwu, zaczynasz myśleć o nim jak o małym człowieku. To, czy dziecko w łonie jest w stanie rozróżniać głosy, nie jest w zasadzie dokładnie udowodnione naukowo. Niemniej jednak, im częściej będziesz mówił do maleństwa, tym większa szansa, że po narodzinach będzie ono rozpoznawać Twój głos.

 

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online