Otwórz mobilne menu

Tydzień 20

dziecko:

W tym tygodniu Twoje maleństwo przymierza się już do kolejnego ważnego kroku w swoim funkcjonowaniu – tzw. wypełnienia. To teraz rozwijają się pozostałe organy wewnętrzne i zaczynają już funkcjonować jak należy. Nerki znajdują się na swojej pozycji i mają znany nam kształt fasoli. Organy rozrodcze mogą być już na swoim miejscu. Mózg kształtuje się i rośnie. Zęby też są już gotowe do tego, aby w przyszłości zacząć rosnąć. Płód ma już także odruch połykania. Większość matek w tym tygodniu czuje już także ruchy dziecka. Mogą nawet odczuwać kopnięcia! Jeśli jeszcze nie miałaś okazji poczuć ruchów Twojego maleństwa, w tym tygodniu oraz w kolejnych jest to już wysoce prawdopodobne!

mama:

W tym tygodniu zaczynasz intensywniej czuć ruchy Twojego dziecka i prawdopodobnie jesteś już w stanie odróżnić kopnięcia od czkawki. Dodatkowo pojawić się już mogą pierwsze skurcze Braxtona-Hicksa. Losowe i bezbolesne skurcze można traktować jako sygnał, że Twoje ciało przygotowuje się do wielkiego wydarzenia - narodzin maleństwa. Jeśli masz więcej skurczy niż 5 na godzinę i przychodzą one w stałym tempie, musisz jak najszybciej wezwać lekarza. Czy współżycie w trakcie ciąży jest dozwolone? Jak najbardziej tak, jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo. Jeżeli do tej pory istniały przeciwwskazania do współżycia, mające wykluczyć krwawienia lub poronienie, tak w tym tygodniu ciąży seks jest już zupełnie bezpieczny. Przede wszystkim seks rozładowuje napięcie, a także buduje intymność między Tobą a Twoim partnerem. Nie martw się też o bezpieczeństwo maluszka - seks w ciąży nie stanowi niebezpieczeństwa dla płodu. W końcu czujesz się komfortowo w swoich ubraniach ciążowych i dumnie informujesz wszystkich, że wkrótce będziesz mamą! Tak naprawdę jesteś już w połowie drogi! Teraz ruchy i wiercenie się Twojego maleństwa w brzuszku może być spowodowane przez coraz częściej występującą czkawkę. Niestety, w kolejnych tygodnia ciąży, w miarę powiększenia się Twojego maluszka, możesz odczuwać kolejne bóle, zwłaszcza w dolnej części pleców. Zgaga, niestrawność i częste wzdęcia są wywołane brakiem wystarczającej przestrzeni dla Twojego żołądka. Obrzęki wynikające z zatrzymywania się wody w organizmie mogą powodować, że będziesz się czuła coraz bardziej nieporadna. Połowa ciąży jest też momentem, w którym prawdopodobnie wybierzesz się na najważniejsze USG. Oprócz tego, że dowiesz się, że Twoje maleństwo rozwija się prawidłowo, prawdopodobnie będzie to tydzień, w którym dowiesz się, jakiego rodzaju ubranka kupować. USG jest bezpiecznym badaniem podczas ciąży. Lekarz nakłada na brzuch trochę żelu, a następnie przejeżdża po Twoim brzuszku specjalnym urządzeniem, które emitując ultradźwięki, uzyskuje obraz tego, co dzieje się wewnątrz. W tym tygodniu, w trakcie badania USG lekarz jest już w stanie rozpoznać płeć dziecka. Jeśli nie chcesz znać płci, pamiętaj aby poinformować o tym lekarza. W celu określenia płci, lekarz zwróci uwagę na to, czy na obrazie są widoczne trzy małe linie między nogami maluszka, wskazujące na kształtowanie się warg sromowych - to znak, że urodzisz dziewczynkę! W przypadku chłopczyka, widoczne będą rozwijające się penis i moszna. Bywa tak, że dziecko jest zbyt ruchliwe podczas badania USG lub odwraca się do nas plecami i lekarz nie jest w stanie określić płci!

Pamiętaj też, że wiele kobiet w ciąży jest równie aktywnych, co przed nią i nadal chodzą na siłownię czy pozwalają sobie na wieczorne wyjście z koleżankami na drinka - tyle, że w roli drinka występuje pyszny soczek. Jeśli masz ochotę wybierz się na zajęcia fitness albo do kosmetyczki. Dobrym pomysłem na uatrakcyjnienie sobie ciąży jest także sesja fotograficzna dla ciężarnych. Profesjonalny makijaż i fryzura, a także zdjęcia w pięknej scenerii to nie tylko wspaniała pamiątka na przyszłość, ale także świetna okazja by poczuć się naprawdę pięknie! I pamiętaj! Dbaj o siebie. Staraj się pozwalać sobie na drzemkę w ciągu dnia tak często, jak to tylko możliwe. Nie oszczędzaj na kosmetykach pielęgnacyjnych, które również wprawią Cię w dobry na strój. Spożywaj zdrowe posiłki i nie odmawiaj sobie jedzenia. Twoje posiłki powinny być syte, ale także bogate w witaminy i składniki odżywcze, które w tej chwili są dla Ciebie i Twojego maleństwa najważniejsze!

tata:

Chłopiec czy dziewczynka? Oto jest pytanie. Czy chcesz znać płeć Twojego dziecka? To poważna decyzja. Przed udaniem się do lekarza, porozmawiaj ze swoja partnerką i ustalcie razem, czy wolicie mieć niespodziankę, czy też chcielibyście już teraz wybierać imię dla dziecka i odpowiednie ubranka. Niektóre pary nie chcą znać płci swojego dziecka aż do narodzin. Z pewnością ta dodatkowa niepewność czyni chwilę porodu jeszcze bardziej wyjątkową i zaskakującą. Dla niektórych poznanie płci dziecka jest z kolei okazją do tego, by bardziej się przygotować do narodzin i przyjęcia dziecka w domu. Dla Ciebie, jako przyszłego ojca, wiedza o płci może być także istotna do nawiązania więzi z maleństwem, wizualizowania sobie swojego dziecka i zastanawiania, do kogo będzie podobne i na jakie zabawy (i zabawki!) będziesz chciał się zdecydować.

 

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online