Otwórz mobilne menu

Tydzień 21

dziecko:

W tym tygodniu skóra Twojego malca zaczyna wypełniać się cienkimi warstwami tłuszczu. Warstwy te mają utrzymywać ciepło dziecka i chronić maluszka przed wyziębieniem, gdy już znajdzie się poza macicą. Maleństwo jest także cały czas porośnięte lanugo. Powieki ma nadal zamknięte, przez co masz wrażenie jakby cały czas spało. Jest to jednak mylne odczucie, a jego ruchy i kopniaki są dowodem na to, że jest cały czas przytomne. Możesz też czuć czkawkę dziecka.

mama:

Na tym etapie Twój organizm jest przyzwyczajony do nowego życia, które w sobie nosisz. Zmiany nastroju nie będą już tak znaczne, możesz natomiast być zaniepokojona o swoją przyszłość zawodową, poród i zmiany, jakie nastąpią w Twoim życiu, gdy już będziesz mamą. Nie musisz czekać na dzień narodzin, aby nawiązać wyjątkowy kontakt ze swoim dzieckiem. Być może już teraz zauważasz, że porusza się ono bardziej o określonych porach dnia lub reaguje w specyficzny sposób na dźwięki określonej muzyki. Przypatrując się reakcjom swojego maleństwa na różne dźwięki być może będziesz już w stanie określić jego osobowość. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem! Według badań zauważono, że bicie serca maluszka w łonie matki przyśpiesza na dźwięk głosu mamy. Możesz pomóc poznać maluszkowi swój głos mówiąc do niego, śpiewając mu lub czytając na głos. Zachęć innych członków rodziny do tej zabawy. Twój partner lub inne dzieci również mogą mówić do brzuszka. Zacznij uzupełniać domową bibliotekę o książki dla dzieci. Możesz już czytać pierwsze bajki swojemu maluszkowi zanim jeszcze się narodzi. Może wydawać się to dziwne, jednak pamiętaj, że Twój głos może działać na niego kojąco. Słuchaj muzyki razem ze swoim maleństwem! Wiesz już, że dziecko w brzuszku słyszy różne dźwięki. Będziecie mogli zatem słuchać muzyki razem. Spróbuj puszczać swojemu maluszkowi Twoje ulubione piosenki i sprawdź, na które reaguje bardziej entuzjastycznie, wiercąc się intensywnej, albo kopiąc. Przygotowywanie się do przyjścia maluszka na świat jest równie ekscytujące. Wybór koloru ścian w pokoju, zakup łóżeczka, mebli i dodatków może bardzo umilić oczekiwanie na maleństwo. Kolejną rozrywką dla przyszłej mamy jest wybieranie ubranek, zwłaszcza, że w tej chwili wybór małych ciuszków jest przeogromny. Wszystkie małe skarpetki i śpioszki są bardzo rozczulające nie tylko dla przyszłej mamy!

Pamiętaj też, że wiele kobiet w ciąży jest równie aktywnych, co przed nią i nadal chodzą na siłownię czy pozwalają sobie na wieczorne wyjście z koleżankami na drinka - tyle, że w roli drinka występuje pyszny soczek. Jeśli masz ochotę wybierz się na zajęcia fitness albo do kosmetyczki. Dobrym pomysłem na uatrakcyjnienie sobie ciąży jest także sesja fotograficzna dla ciężarnych. Profesjonalny makijaż i fryzura, a także zdjęcia w pięknej scenerii to nie tylko wspaniała pamiątka na przyszłość, ale także świetna okazja by poczuć się naprawdę pięknie! I pamiętaj! Dbaj o siebie. Staraj się pozwalać sobie na drzemkę w ciągu dnia tak często, jak to tylko możliwe. Nie oszczędzaj na kosmetykach pielęgnacyjnych, które również wprawią Cię w dobry na strój. Spożywaj zdrowe posiłki i nie odmawiaj sobie jedzenia. Twoje posiłki powinny być syte, ale także bogate w witaminy i składniki odżywcze, które w tej chwili są dla Ciebie i Twojego maleństwa najważniejsze!

tata:

Noszenie dodatkowych kilogramów może być bardzo wykańczające dla kobiety w ciąży. Większa waga i codzienne funkcjonowanie z nowymi wymiarami może spowodować, że Twoja partnerka będzie się czuła skrajnie zmęczona. Czynności, które wcześniej nie sprawiały żadnych trudności, jak wchodzenie po schodach, mogą być bardziej męczące i frustrujące dla Twojej partnerki. Bywa też tak, że niektóre kobiety mają zakaz chodzenia w ogóle i aby utrzymać ciążę, muszą leżeć. Jeśli taka sytuacja spotka i Was pamiętaj, że musisz zapewnić jej jak największą wygodę i wsparcie w tym czasie. Kiedy pojawiają się komplikacje w trakcie ciąży, bywa to stresujące zarówno dla Twojej partnerki, jak i dla Ciebie. Aby jej pomóc, musisz być jak najbardziej elastyczny i kreatywny. Jeśli zdarzy się tak, że będzie musiała leżeć w łóżku, postaraj się dostarczyć jej jak najwięcej rzeczy, które mogłaby mieć pod ręką: dobrą książkę, film czy muzykę. Nie zapomnij też o wodzie i przekąskach. Pamiętaj, że dbając teraz o swoją partnerkę zapewniasz jej większe poczucie bezpieczeństwa i pewność, że urodzi zdrowe dziecko. Zadbaj także o siebie. Ewentualne komplikacje i myślenie o nadchodzących narodzinach dziecka jest stresujące także dla ojców. Często nie chcą oni już obarczać dodatkowym stresem swoją partnerkę. Spróbuj porozmawiać z przyjaciółmi, rodziną i innymi ojcami. Postaraj się nie zostawać z tym wszystkim sam i nie izoluj się od bliskich, a przede wszystkim od swojej partnerki. Spędzaj z nią teraz więcej czasu. Znajdźcie czas, w którym będziecie mogli odsunąć cały stres na bok i przypomnieć sobie jak bardzo się kochacie i że to ta miłość spowodowała, że jesteście teraz na tym etapie życia, na którym jesteście.

 

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online