Otwórz mobilne menu

Tydzień 22

dziecko:

Mózg Twojego maleństwa rośnie codziennie. W tym tygodniu coraz bardziej kształtują się już także zmysły. Maleństwo może już słyszeć różne dźwięki i Twój oddech. Płuca stają się coraz bardziej wykształcone i pojawia się także zmysł dotyku. Na USG możesz zauważyć, że maleństwo dotyka swojej twarzy i ssie kciuk. Dziecko wypracowało również odruch połykania – może połknąć wody płodowe, jednak swój pierwszy prawdziwy posiłek dostanie dopiero po urodzeniu.

mama:

Maluszek rozwija się coraz intensywniej, więc pewnie czujesz już jego ruchy cały czas. Twój organizm też coraz intensywniej odczuwa rosnące w nim nowe życie. Dodatkowo hormony ciążowe mają wpływ na pracę żołądka i jelit - możesz odczuwać więc dyskomfort związany ze zgagą, czy bólami żołądka. Twój pęcherz też czuje się już coraz mniej komfortowo, więc wizyty w toalecie także są coraz częstsze. Z powodu rosnącego brzucha możesz też odczuwać bóle kręgosłupa, a niewygodne buty mogą wzmagać opuchliznę. Co z intymnością w ciąży? Niektóre kobiety czują się o wiele bardziej atrakcyjne w trakcie ciąży niż przed. Większe piersi, delikatniejsza skóra i niewielki brzuszek ciążowy powodują, że możesz mieć w tym czasie zwiększone libido. Do tego dochodzą wahania hormonów, które mogą powodować nie tylko chęć na dziwne potrawy, np. lody przegryzane na zmianę z piklami, ale także i na większą intymność. Musisz też pamiętać, że wahania tych hormonów mogą być różne o różnych porach dnia i czasami zmieniać się nawet z godziny na godzinę. Większy apetyt na seks może być też spowodowany faktem, że Wasze zbliżenia są wolne od presji poczęcia - zwłaszcza, jeśli długo staraliście się o dziecko. Intymność pozwala Wam również wyrazić bliskość i troskę o siebie nawzajem, a także bliskość emocjonalną, która jest Wam teraz niezwykle potrzebna. Delikatny masaż, pocałunki i przytulanie pozwolą rozładować napięcia dnia codziennego, pozwolą poczuć, że Twój partner jest tu dla Ciebie. Powodem, dla którego możecie czuć dyskomfort podczas bliskości, jest martwienie się o dziecko. Jeśli nie masz konkretnych problemów z przebiegiem ciąży, jak np. łożysko przodujące, to stosunek seksualny nie zaszkodzi dziecku.

tata:

Intymność między Tobą a partnerką jest wyjątkową kwestią w trakcie, gdy ona jest w ciąży. I nie chodzi tu tylko o seks. Niektóre pary czują się niekomfortowo uprawiając seks w trakcie ciąży, bojąc się "uszkodzić" dziecko. Zazwyczaj jednak lekarze nie widzą przeciwwskazań do tego, aby w trakcie ciąży uprawiać seks, więc bez obaw możecie korzystać z chwil intymności. Niezwykle ważne jest także, aby pamiętać, że intymność między dwojgiem ludzi to nie tylko seks, ale także spędzanie czasu razem - przytulanie się, całowanie lub po prostu rozmawianie, leżenie obok siebie, wspólne oglądanie filmu. Najważniejsze jest, aby spędzać wspólny czas możliwie kreatywnie. Po porodzie Wasze życie stanie się bardziej chaotyczne i będziecie mieć inne priorytety, dlatego dobrze, byście teraz poświęcili sobie dużo uwagi i cieszyli się sobą nawzajem.

 

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online