Otwórz mobilne menu

Tydzień 23

dziecko:

Twój maluszek ma już rozwinięte wszystkie organy, są one również osadzone na swoich miejscach. Jego cykl dnia jest również bardziej regularny – niestety, często zupełnie różny od Twojego. W ciągu dnia jest dość spokojny, natomiast zaczyna się mocniej poruszać w nocy, gdy Ty właśnie planujesz odpoczywać. Wyostrza się też słuch Twojego maluszka. Jak pokazują badania, dzieci, które w łonie matki mają okazję słyszeć różne dźwięki, jak np. szczekanie psa, czy dźwięk suszarki do włosów, po urodzeniu nie są owymi dźwiękami tak bardzo zaskoczone. Tydzień 23. to również kolejny kamień milowy w życiu dziecka. Jeśli urodzi się w tym tygodniu, to będzie miało szanse na przeżycie. Według badań, w 23. tygodniu szanse na przeżycie ma 25-35% dzieci, a w 26-27. tygodniu aż 90% maluszków!

mama:

Masz wrażenie, że to, co znajduje się teraz w Twoim brzuchu, to nie dziecko, lecz jakiś bokser atakujący ścianki Twojego brzucha od wewnątrz. Kopie i atakuje Twój brzuch już tak często, że nawet Twoja rodzina i znajomi mogą to zauważyć. Obawy związane z porodem i jednocześnie ogromna radość oczekiwania na rozwiązanie sprawią, że wzniesiesz się teraz na wyżyny wahań emocjonalnych - od euforii, aż po snucie czarnych scenariuszy. Wszystko to, plus ból żeber spowodowany bokserskimi kopniakami, może powodować u Ciebie bezsenność, być może właśnie dlatego czytasz ten tekst o czwartej nad ranem. Przedwczesne skurcze? Mniej więcej 7% do 10% wszystkich ciężarnych kobiet może odczuwać przedwczesne skurcze, które z reguły – mogą wywołać przedwczesny poród, czasami w drugim, a najczęściej jednak w trzecim trymestrze ciąży. Prawdopodobnie dostaniesz też zestaw leków, które mają zniwelować przedwczesne skurcze. Jeśli to nie wystarczy, możesz też zostać skierowana do szpitala, gdzie będziesz pod stałą opieką lekarzy.

tata:

Obawy związane z tym jak to będzie, gdy już urodzi się Wasz maluszek, prawdopodobnie nie przestały Cię prześladować. Być może masz pewne oczekiwania, co do swoich odczuć i tego, jak będzie wyglądała Twoja relacja z maluszkiem zaraz po jego narodzinach. Doświadczenie pokazuje jednak, że pierwsze odczucia mężczyzn są zupełnie inne niż te, których się spodziewali. Wielu mężczyzn wyobraża sobie, że na widok dziecka, od razu poczują z nim więź i ogromną miłość. Niestety, w praktyce budowanie wzajemnej relacji trwa nieco dłużej, być może kilka dni lub nawet kilka miesięcy. Na początku, gdy po raz pierwszy bierzesz swojego maluszka na ręce, możesz nie czuć niczego szczególnego, co bywa często dość wstydliwe dla niektórych mężczyzn. Wiesz, że trzymasz na rękach swoje dziecko i że je kochasz, ale cały czas wydaje ci się, że powinieneś czuć coś więcej. Te trudne uczucia mogą się pogłębić, gdy pracujesz z dala od domu, a to Twoja partnerka opiekuje się dzieckiem 24 godziny na dobę. Smutna prawda jest taka, że wielu ojców ma podobne odczucia, ale niewielu nie ma oporów, aby o tym rozmawiać. Brak możliwości i chęci przedyskutowania problemu może pogłębiać poczucie wstydu i utwierdzać w mylnych przekonaniach. Zamiast się denerwować i poddawać, staraj się podtrzymywać więź i pozostać zaangażowanym, co będzie podstawą do dalszego budowania więzi z dzieckiem. Przyjdzie czas, gdy Ty i Twój maluszek będziecie ze sobą szczególnie związani. Pewnego dnia patrząc na swoje dziecko poczujesz to. Zanim się zorientujesz, Twoje przywiązanie do maluszka będzie bardzo oczywiste i nie do zakwestionowania.

 

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online