Otwórz mobilne menu

Tydzień 25

dziecko:

W tym tygodniu bardzo dynamicznie rozwijają się płuca maleństwa, choć gdyby urodziło się już teraz, prawdopodobnie system oddechowy musiałby być jeszcze wspomagany za pomocą działań medycznych. Układ oddechowy nadal się rozwija – nozdrza są już otwarte, ale jeszcze nieużywane i pozostaną takie do czasu porodu. Maluszek ma już ukształtowane narządy płciowe. Skóra jest jeszcze przezroczysta i pomarszczona. Maleństwo słyszy już nawet burczenie w Twoim brzuchu, a nie tylko Twój głos. Twoje dziecko zaczyna być bardziej świadome swoich ruchów, w tym tygodniu może już także poruszać paluszkami u rąk i nóg.

mama:

Wraz z rozwojem płodu mogą się nasilać niektóre bóle. Możesz czuć skurcze czy mrowienie w nogach. Ich dokładna przyczyna nie jest znana. Mówi się, że mogą być spowodowane zmianą krążenia krwi lub naciskiem na niektóre mięśnie, czy zbyt długim siedzeniem w tej samej pozycji . Możesz odczuwać też bóle w pachwinach. Dlaczego spanie w ciąży jest takie trudne? Obok zmęczenia, dochodzi jeszcze problem ze snem. Z jednej strony bardzo potrzebujesz teraz odpoczynku, a drugiej, spanie z powiększającym się brzuchem jest coraz trudniejsze. Przede wszystkim, rosnący brzuch powoduje to, że masz coraz większy problem ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do snu. Jeśli spałaś na plecach lub brzuchu, będziesz musiała nauczyć się teraz sypiać na boku. Ułożenie na boku uważane jest za najkorzystniejszą pozycję zarówno dla mamy, jak i dziecka. Spanie na boku sprawia, że narządy dobrze funkcjonują i wraz z krwią, dostarczają tlen i składniki odżywcze do łożyska. Problem może sprawiać Ci oddychanie, co zdecydowanie utrudnia wypoczynek. W trakcie ciąży macica powiększa się i uciska pozostałe narządy wewnętrzne. Płuca mają mniej miejsca na rozszerzanie się w trakcie oddychania, zatem bierzesz teraz płytsze i częstsze oddechy. Rosnące dziecko to także rosnąca potrzeba oddawania moczu. Nie zdziw się jeśli będziesz musiała w nocy wielokrotnie wstawać do toalety. Problemy z niestrawnością? Twój rosnący maluszek uciska także Twój żołądek, ale to już pewnie wiesz. Jesteś teraz bardziej narażona na zgagę. Hormony ciążowe spowalniają także trawienie, przez co jedzenie dłużej zalega w żołądku. Warto rozłożyć posiłki na mniejsze porcje, jeść częściej ale w mniejszych ilościach. Mówi się też, że kobiety w ciąży mają o wiele bardziej wyraziste sny niż przed ciążą. Podobno, takie sny mogą nie tylko uatrakcyjnić nocną drzemkę, ale również Cię z niej wyrwać.

tata:

Życie Twoje i Twojej partnerki zmieni się po narodzeniu maluszka, i to znacznie. Teraz, póki maluszek jest jeszcze w brzuchu, macie trochę czasu, aby zająć się sobą. Po narodzinach, przez kilka miesięcy, a kto wie, czy nie przez kilka lat, wolnych chwil będzie niewiele. Kiedy ostatnio Twoja partnerka poszła na manicure albo pedicure? Może regularnie chodzi do fryzjera, a ostatnio nie miała na to czasu? A może lubi masaż, marzy o relaksującym spa? Zrób prezent swojej partnerce, który pozwoli jej na chwilę oderwać się od wszystkiego i odpocząć. Jeśli ona poczuje się lepiej , Ty i Wasze nienarodzone jeszcze maleństwo na tym zyskacie! Namów jej koleżanki i kobiety w rodzinie na zorganizowanie tak zwanego "baby shower". Czasem dobrze jest wyjść gdzieś z przyjaciółkami! Spróbuj im zasugerować, co mogą kupić na prezent dla maleństwa, czego Wam jeszcze brakuje, co byłoby dla Was przydatne. Planując chwile odprężenia dla swojej partnerki, nie zapomnij także o sobie! Przyszli tatusiowie również zasługują na masaż czy pobyt w spa. Zastanów się co sprawi, że poczujesz się wyjątkowo. Zaplanuj też coś dla siebie w najbliższych tygodniach. Im zdrowsi i szczęśliwsi jesteś Ty i Twoja partnerka, tym bardziej szczęśliwe będzie Wasze maleństwo!

 

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online