Otwórz mobilne menu

Tydzień 27

dziecko:

W 27. tygodniu Twój maluszek rośnie coraz szybciej i coraz intensywniej przybiera na masie. Coraz wyraźniej reaguje również na bodźce takie jak światło czy dźwięk. Dziecko ma już rzęsy i brwi, rosną mu również włosy na główce. Mózg maluszka stale się rozwija i fałduje. Jest to czas, kiedy dziecko większość dnia przesypia - około 15 godzin na dobę. Niestety, jest to sen nieregularny i nie zawsze maluszek śpi wtedy, kiedy i Ty odpoczywasz. Z pewnością czujesz jego ruchy, z różną intensywnością. W zależności od tego, co spożywasz, możesz spodziewać się reakcji w postaci czkawki lub wzmożonej aktywności swojego dziecka.

mama:

Pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży powinnaś mieć zbadany poziom cukru we krwi. Jeśli jeszcze go nie miałaś, prawdopodobnie przy kolejnej wizycie, lekarz wykona badanie pobierając odrobinę krwi z palca, lub ustali go na podstawie badań moczu. Ok. 2% wszystkich kobiet w ciąży ma tzw. cukrzycę ciążową, jednak bez obaw - jeśli kobiety stosują się do odpowiedniej diety, biorą leki i kontrolują poziom cukru we krwi, mają - prawidłowo przebiegająca ciążę i zdrowe dziecko. Trzeci trymestr ciąży to dobry moment, żeby zapisać się do szkoły rodzenia. Twój brzuszek staje się coraz bardziej widoczny i może sprawiać nieco problemu przy poruszaniu się czy schylaniu. Możesz odczuwać dolegliwości ze strony układu trawiennego, takie jak zaparcia. Ważne jest, byś nadal pamiętała o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W tym okresie skurcze Braxtona-Hicksa będą Ci towarzyszyły bardzo często, będą również przybierały na sile. Ważne jest, żebyś nie wpadała w niepotrzebną panikę, ale jednocześnie nie bała zgłosić do swojego lekarza, jeśli coś jest dla Ciebie niepokojące. W tym okresie bardziej intensywne i uciążliwe są obrzęki rąk i stóp. Pamiętaj, by nie spędzać zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej - nie unikaj spacerów, które pomogą Ci radzić z nieprzyjemnymi dolegliwościami.

tata:

Z pewnością zauważyłeś, że brzuch Twojej partnerki stał się zdecydowanie bardziej widoczny i to, że niebawem zostaniesz ojcem, staje się coraz bardziej oczywiste. To czas wielkiej radości, ale musisz być również przygotowany na kolejne trudności - rozrastający się brzuszek może sprawiać Twojej partnerce sporo problemów w poruszaniu czy wykonywaniu codziennych czynności. Upewnij się, że Twoja partnerka się nie przemęcza. Być może odczuwa przypływ energii, jednak ważne jest, by nie przesadzała z nadmierną aktywnością. To działa również w drugą stronę - nie powinna całkowicie porzucać aktywności ruchowej. Dobrym pomysłem może okazać się zabranie jej na niezbyt wyczerpujący spacer. To dobry moment na zdecydowanie, czy będziesz brał udział w porodzie. Nie jest to decyzja łatwa, ale Twoja obecność przy porodzie może być dla partnerki niezwykle ważna. Warto w tym czasie pomyśleć o szkole rodzenia i wyborze położnej. Twoja partnerka może przejmować się przybieraniem na wadze i czuć przy tym nieszczególnie atrakcyjnie. Ważne jest, byś wspierał ją i zapewniał o swoich uczuciach i radości związanej z perspektywą tacierzyństwa. By odwrócić jej uwagę od mniej przyjemnych stron bycia w ciąży, możesz zająć jej głowę przygotowywaniem pokoju i wyprawki dla Waszego maluszka.

 

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online