Otwórz mobilne menu

Tydzień 28

dziecko:

Mózg Twojego dziecka nadal się rozwija. W 28. tygodniu istotny jest również rozwój płuc, które zaczynają produkować surfaktant - substancję, która umożliwi Twojemu maluszkowi prawidłowe oddychanie. W Twoim brzuchu robi się coraz ciaśniej, co zaczyna ograniczać zakres ruchów dziecka. Niemniej, dziecko intensywnie rusza kończynami, coraz wyraźniejsze stają się również jego ruchy mimiczne. Istotne jest również pojawienie się tak zwanej aktywnej fazy snu (REM).

mama:

Bóle pleców mogą stać się naprawdę uciążliwe, a oprócz tego, prawdopodobnie masz problemy z ułożeniem się w odpowiedniej pozycji podczas snu. Możesz odczuwać znaczne zmęczenie, co z pewnością wpływa na Twoje zachowanie - możesz czuć się rozdrażniona. Pamiętaj o wizytach u lekarza, które z pewnością będą odbywały się częściej - nawet co dwa tygodnie. Nie bój się rozmawiać o swoich obawach związanych z ciąża i przyjściem na świat Twojego maleństwa. W związku z położeniem macicy, możesz mieć problemy z oddychaniem. Dodatkowo, poruszanie się sprawia Ci coraz więcej trudności. Ważne jest, żebyś nie robiła nic ponad swoje siły i nie denerwowała się normalnymi objawami towarzyszącymi Twojej ciąży. To normalne, że nie zawsze w ciąży czujesz się kwitnąco.

tata:

Jedną z rzeczy, która może Cię zaskoczyć w tym momencie ciąży partnerki jest jej… chrapanie. Nie martw się, to dość naturalny objaw, który nie jest powodem do niepokoju. Twoja partnerka może mieć również problemy z oddychaniem i zapewne szybko się męczy. Staraj się być dla niej wyrozumiały, bo jej samopoczucie może sprawiać, że będzie rozdrażniona. Nie bój się mówić do brzuszka swojej partnerki - Twój maluszek Cię słyszy i może reagować na Twój głos! To pozwoli Ci nawiązać z dzieckiem niezwykłą więź, zanim jeszcze przyjdzie na świat. Przypominaj partnerce o wizytach u lekarza, z pewnością doceni Twoje zaangażowanie. Nie bój się również mówić jej o swoich obawach, ostatecznie dla Ciebie jest to również szczególny czas.

 

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online