Otwórz mobilne menu

Tydzień 30

dziecko:

W tym tygodniu szpik kostny maleństwa przejmuje funkcję produkcji czerwonych krwinek. Wszystkie narządy są już rozwinięte i kontynuują swoje funkcjonowanie, przygotowując dziecko do opuszczenia Twojego organizmu. Zanika również meszek płodowy (lanugo). Od tej pory to mózg przejmuje funkcję regulowania temperatury ciała, co w praktyce zwiększa jego szanse na przetrwanie poza ciałem matki w przypadku ewentualnego przedwczesnego porodu. Objętość wód płodowych już się nie zwiększa, ale dziecko szybko przybiera na wadze - nawet 200 gramów tygodniowo. Maluszek porusza się dość gwałtownie, manifestując swoją obecność. Oprócz tego, może na tym etapie ustawić się główką w dół i pozostać w tej pozycji aż do samego rozwiązania.

mama:

Na tym etapie ciąży, Twój organizm odczuwa znaczne obciążenie wynikające z obecności rozwijającego się dynamicznie maluszka. Ty sama z pewnością z utęsknieniem wyczekujesz dnia rozwiązania, ponieważ coraz trudniej jest Ci funkcjonować. To już ostatnia prosta, musisz uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o kontrolowaniu ruchów swojego dziecka. Nadal możesz mieć problemy z układem trawiennym, objawiające się na przykład zgagą. Nie zapominaj o właściwym nawadnianiu! Możesz odczuwać wzmożone pocenie. Oprócz tego, skóra nadal narażona jest na powstawanie rozstępów, dlatego pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji. Nie zapominaj o prawidłowym odżywianiu - Twój maluszek intensywnie rośnie, dlatego tak ważne jest, byś dostarczała mu odpowiednich składników. Pozwól się rozpieszczać i wyręczać, ostatecznie jesteś przyszłą matką. Ciesz się rosnącym brzuszkiem i nie krępuj się podkreślać go swoim strojem!

tata:

Zmiany zachodzące w ciele Twojej partnerki stały się oczywiste, nie sposób zignorować powiększającego się stale brzuszka. Poświęć mu trochę uwagi, nie szczędź czułości. To bardzo skomplikowany, ale jednocześnie piękny okres w Waszym życiu - z czasem docenisz możliwość uczestniczenia we wszystkim, co dotyczy przyjścia na świat Twojego wyczekiwanego maluszka. Upewnij się, że kupiliście wszystkie potrzebne rzeczy. Poród coraz bliżej, dlatego odpowiednie przygotowanie jest tak ważne. Pamiętasz moment, w którym dowiedziałeś się, że zostaniesz ojcem? Już niebawem będziesz mógł wziąć swoje maleństwo na ręce. Zapewne wiedzę teoretyczną zdążyłeś już opanować - wiesz, czego możesz się spodziewać, jednak pamiętaj, że nie wszystko jesteś w stanie zaplanować i nie bój się tego, że pewne kwestie będą dla Ciebie zaskakujące. Oboje z partnerką będziecie musieli nauczyć się wielu rzeczy. Kobieta działa w takich sytuacjach bardziej instynktownie, dlatego nie wywieraj presji na samym sobie - wszystko przyjdzie z czasem.

 

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online