Otwórz mobilne menu

Tydzień 31

dziecko:

Maluszek dalej przybiera na wadze, a jego skóra zaczyna się napinać. Na tym etapie ciąży dziecko zwykle znajduje się już w położeniu główkowym. Jego układ nerwowy rozwija się, powstają nowe połączenia pomiędzy korą mózgową maluszka a różnymi częściami jego malutkiego ciała. Twój dzidziuś potrafi posługiwać się swoimi zmysłami, odbiera różne sygnały, jakie docierają do niego z zewnątrz. Maluszek czka, rozpycha się w Twoim brzuchu, a do tego robi całkiem sporo min! Może również ssać swój kciuk.

mama:

Twój maluszek powoli zaczyna zmieniać pozycję i układa się głową w dół. Zazwyczaj dzieje się to do około 36 tygodnia życia płodowego. To dobry moment, żeby zacząć kompletować rzeczy, które zabierzesz ze sobą do szpitala oraz zrobić potrzebne zakupy. W tym okresie mogą występować wycieki pokarmu z piersi, dlatego pomocne mogą okazać się wkładki laktacyjne. W związku z rozmiarem macicy, w Twojej jamie brzusznej jest dość ciasno, co wpływa na położenie narządów wewnętrznych. Możesz odczuwać brak apetytu lub mieć trudności z wielkością spożywanych posiłków. Aby uniknąć przykrych dolegliwości trawiennych, spożywaj posiłki, które pozwolą uniknąć Ci zaparć i niestrawności.

tata:

Czujesz, że najważniejszy moment jest już blisko. Wiesz, że skurcze Braxtona-Hicksa są normalne, ale za każdym razem reagujesz nerwowo i boisz się, że to już, że Wasze dziecko przyjdzie na świat za wcześnie. Nie martw się, nawet gdyby tak się zdarzyło, maluszek miałby ogromne szanse na przetrwanie poza organizmem Twojej partnerki. Jego ciało jest już w pełni wykształcone, organy wewnętrzne funkcjonują, a dzidziuś przybiera na wadze i rozpycha się łokciami i kolanami. Z pewnością czujesz intensywne ruchy dziecka, które Twojej partnerce mogą sprawiać ból. Uspokajaj ją, zadbaj o jej komfort psychiczny - jej nastrój ma wpływ na to, jak zachowuje się i co odczuwa maluszek. Te ostatnie tygodnie ciąży są bardzo ważne, zapewne czujesz jeszcze większe zdenerwowanie niż na początku - zastanawiasz się, czy będziesz potrafił przewinąć maleństwo, czy będziesz potrafił je uspokoić, kiedy zacznie płakać, czy Twoje wsparcie będzie wystarczające i czy na pewno wiesz już wszystko, co powinieneś wiedzieć na tym etapie. Pytania mnożą się w Twojej głowie i może się okazać, że problemy ze snem Twojej partnerki udzieliły się także Tobie. Nie przejmuj się, każdy przyszły ojciec zastanawia się, czy spełni się w nowej roli. Najważniejsze, żebyście razem z partnerką potrafili wzajemnie pomagać sobie i w opiece nad dzieckiem działali zespołowo. Jak prawdziwa rodzina.

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online