Otwórz mobilne menu

Tydzień 33

dziecko:

W tym tygodniu u dziecka pojawia się odruch zwężania i rozszerzania źrenic, co pozwoli dziecku prawidłowo reagować na światło i jego brak. Maluszek nadal przybiera na wadze, kształtuje się również jego system odpornościowy. Jeżeli już teraz Twoje dziecko jest bardzo energiczne i ruchliwe, to z dużym prawdopodobieństwem będzie zachowywało się podobnie również po urodzeniu. Płuca dziecka dalej się rozwijają, rozwija się również jego mózg, i to całkiem intensywnie. Objętość wód płodowych osiągnęła już maksymalny poziom mniej więcej do dwóch litrów, dlatego wszystkie kopniaki i kuksańce maleństwa możesz odczuwać jeszcze dokładniej - płyn nie amortyzuje już tak bardzo jego ruchów, jak wcześniej. Kości maluszka są już rozwinięte, ale kość czaszki pozostanie stosunkowo elastyczna aż do momentu porodu, co ułatwi dziecku przyjście na świat.

mama:

Jeśli do tej pory byłaś aktywna zawodowo, nadszedł czas na odpoczynek. Musisz mieć czas na odpowiednie przygotowanie się do porodu. Z drugiej strony, jeśli do tej pory byłaś w domu, możesz być już nieco znudzona i chętnie wróciłabyś do dawnej aktywności. Nie martw się, niebawem będziesz miała sporo nowych zajęć - od karmienia, po przewijanie i spacery z dzieckiem. Z pewnością jeszcze zdążysz zatęsknić za swoim wydatnym brzuszkiem. Chcesz uczcić przyjście na świat swojego bobasa? Możesz zająć sobie czas organizacją przyjęcia dla bliskich i znajomych, tak zwanego “baby shower”. To dobra okazja to podzielenia się swoją radością z osobami z Twojego otoczenia! Poza tym, po urodzeniu dziecka nie będziesz miała zbyt wiele wolnego czasu. Masz mieszane uczucia dotyczące porodu? Z jednej strony nie możesz się już doczekać, z drugiej strony boisz się bólu. Słyszałaś te wszystkie opowieści o tym, jaki poród jest straszny, co tylko napędza Twoje emocje. Skoro tyle kobiet zachodzi w ciążę i decyduje się na kolejne dzieci, to chyba nie może być tak źle, prawda? Lepiej jest nastawić się pozytywnie, nie bać niepotrzebnie i myśleć tylko o tym, jak cudownie będzie trzymać na rękach swoje dziecko, które nosiłaś pod sercem przez ostatnie kilka miesięcy. Między 33. a 37. tygodniem ciąży powinnaś zgłosić się na wizytę kontrolną w celu wykonania niezbędnych pomiarów i badań takich jak morfologia krwi czy badanie moczu.

tata:

Temat porodu jest teraz numerem jeden - pewnie omówiliście już wszystkie najważniejsze kwestie, ale nadal nie jest to w stanie całkowicie Was uspokoić. Ustaliliście już wszystko, co pozostawało do ustalenia i pewnie na tym etapie wiesz już, czy będziesz towarzyszył swojej kobiecie podczas porodu. Pewnie zdążyłeś się zorientować, jak taki poród wygląda i rozumiesz, jak ogromne znaczenie może mieć dla Twojej partnerki Twoja obecność i choćby trzymanie jej za rękę w trudnych momentach. Wiesz, że nie jest to najprzyjemniejszy moment, nie tylko dla niej, ale również dla Ciebie - obserwowanie tego, co się dzieje, bólu partnerki i wszystkich tych skrajnych emocji może być naprawdę przytłaczające. Być może poród Twojej partnerki nie będzie tak szybki i nieuciążliwy jak sobie tego życzycie, dlatego ważne jest, żebyś był gotowy uspokoić ją nawet wtedy, kiedy sam zaczniesz się denerwować. Musisz zachować zimną krew bez względu na to, co się wydarzy - Twoja partnerka będzie potrzebowała obok siebie kogoś bliskiego, kto sprawia wrażenie panującego nad sytuacją. Partnerka musi czuć się bezpieczna i otoczona miłością i wsparciem.

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online