Otwórz mobilne menu

Tydzień 34

dziecko:

Skurcze Braxtona-Hicksa, które Cię niepokoją, dla Twojego maluszka mogą okazać się przyjemnym masażem! Maluszek powinien już przyjąć swoją ostateczną pozycję w Twojej macicy. Jeśli Twój dzidziuś nie przyjął położenia główkowego ma jeszcze na to trochę czasu. Musisz być jednak świadoma, że jeśli to nie nastąpi, a jest to Twój pierwszy poród, najprawdopodobniej konieczne będzie wykonanie cesarskiego cięcia. Jeśli spodziewasz się chłopczyka, w tym tygodniu jego jądra zmieniają położenie, zsuwając się z jamy brzusznej do moszny. Równie ważny jest w tym momencie rozwój nadnerczy. Jeśli maluszek przyszedłby teraz na świat, najprawdopodobniej byłby zupełnie zdrowy, a jego rozwój przebiegałby normalnie. Układ pokarmowy Twojego maluszka jest już rozwinięty i gotowy do przyjęcia pokarmu matki. Jedyny problem może stanowić układ oddechowy, który nadal się rozwija.

mama:

Brzuszek nadal rośnie, a Twoje maleństwo bardzo dosadnie manifestuje niezadowolenie z faktu, że jest w nim coraz ciaśniej. Kopie i daje znać, że chciałby już przyjść na świat i zyskać nową przestrzeń w postaci wygodnej kołyski. Pamiętaj o regularnej kontroli ciśnienia tętniczego i kontrolowania ruchów Twojego dziecka. Dolegliwości ze strony układu trawiennego pewnie zdążyły Ci już dać się we znaki. Nie zapominaj o spożywaniu odpowiedniej ilości błonnika. Na tym etapie zapewne wiesz już, w jaki sposób chcesz rodzić i omówiłaś wszystkie istotne szczegóły z lekarzem lub położną. Pewnie byłaś regularnie zasypywana informacjami o porodzie, o zaletach porodu w wodzie lub porodu domowego. Rozważyłaś wszystkie dostępne opcje i wiesz, czego się spodziewać. I widzisz, jak bardzo przejęty i zaangażowany jest Twój partner, który sam zachowuje się, jakby nosił w brzuchu Waszego maluszka.

tata:

Im bliżej do porodu, tym trudniej skupić się na czymkolwiek poza samopoczuciem partnerki i tym, kiedy nastąpi ten kluczowy moment porodu. Podskakujesz za każdym razem, kiedy ona odczuwa ból, skurcz lub po prostu mocniejszy ruch dziecka. Dobrze, żebyś już teraz uprzedził swojego pracodawcę o terminie porodu i zastanowił, kogo powiadomicie o tym, że poród już nastąpił. Trudniej będzie Ci działać pod wpływem emocji. Macie za sobą wybór szpitala, omówiliście to, jak ma wyglądać poród i czego oczekujecie. Pewnie zrobiłeś już wywiad z wszystkimi świeżo upieczonymi tatusiami, jakich znasz i zdążyłeś zebrać najważniejsze informacje w jedną całość. Dlaczego wiesz masz wrażenie, że wszystko nadal jest takie chaotyczne? Bo poród to w zasadzie sytuacja bardzo chaotyczna, ale do opanowania! Nie bój się, być może dla Was to pierwsza ciąża, ale lekarze, położne i inni pracownicy szpitala są oswojeni z porodową rzeczywistością i wiedzą, jak reagować i co robić, by wszystko się udało i nie było komplikacji. Zdaj się na ich doświadczenie i postaraj być cierpliwy - tyle czekałeś na swojego maluszka, poród to nic w porównaniu z całymi miesiącami przypatrywania się brzuchowi partnerki i zastanawiania, co dzieje się wewnątrz i jak rozwija się Twoje dziecko.

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online