Otwórz mobilne menu

Tydzień 36

dziecko:

Twój maluszek jest już gotowy do przyjścia na świat, wszystkie narządy i układy podjęły swoje funkcje i rozwinęły się na tyle, by pozwolić dziecku przetrwać po narodzinach. Oczywiście gotowość do opuszczenia brzucha mamy to sprawa indywidualna i nie wszystkie dzieci osiągają ten etap w tym samym momencie. Dziecko cały czas doskonali swoje odruchy, na przykład odruch chwytania. Jego słuch jest bardzo wyczulony, zna Twój głos i odgłos bicia Twojego serca, które będą na niego działały uspokajająco po narodzinach. Zanika też maź płodowa.

mama:

Twój pęcherz moczowy jest uciskany jeszcze mocniej niż do tej pory, stąd wizyty w toalecie będą jeszcze częstsze. Dochodzą do tego bóle krzyża, które już z pewnością znasz. Twoje stawy biodrowe rozluźniają się, co jest kolejnym etapem przygotowania do porodu. W związku z tym możesz odczuwać bóle tych stawów. Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza. Twoje ostatnie badanie USG powinno zostać przeprowadzone między 30. a 37 tygodniem ciąży. Przy okazji zostanie oszacowana wstępnie waga Twojego dziecka. Przybliżona waga dziecka pozwoli ocenić szanse porodu fizjologicznego i zaplanować dalsze działania.

tata:

Jeszcze chwila cierpliwości i zostaniesz ojcem! Myślałeś o tym przez ostatnie dziewięć miesięcy, wyobrażałeś sobie siebie w tej roli i choć może tego nie czujesz, jesteś już gotowy na powitanie swojego maluszka na świecie. Pozostaje już tylko czekać, co tylko w teorii jest łatwe. Twoja partnerka jest już pewnie bardzo zmęczona i maksymalnie wyczulona na potencjalne objawy rozpoczynającej się akcji porodowej. Raz jeszcze sprawdź, czy wszystkie rzeczy czekają już spakowane w torbie, którą w kluczowym momencie musicie mieć pod ręką. Rodzina nie może się już doczekać, znajomi dopytują czy to już, a Ty masz wrażenie, że czas dłuży się niemiłosiernie. Pomyśl, co czuje Twoja partnerka, jak bardzo chciałaby już mieć poród za sobą.

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online