Otwórz mobilne menu

Tydzień 37

dziecko:

To kluczowy moment! Przyjmuje się, że po 37. tygodniu ciąża jest już donoszona, co z pewnością pozwoli Ci nieco się uspokoić i nie bać ewentualnego przedwczesnego porodu. Najważniejsze jest to, że płuca Twojego dziecka są już rozwinięte i produkują wystarczającą ilość surfaktantu, by maluszek mógł oddychać po przyjściu na świat. Dziecko nadal dojrzewa do życia pozałonowego, ćwicząc wszystkie opanowane odruchy i wyostrzając swoje zmysły.

mama:

Ciąża jest donoszona, dziecko waży ponad 2500 gramów i na tym etapie jesteś gotowa do porodu. Jedną z ostatnich decyzji będzie ta dotycząca lewatywy wykonywanej przed porodem - nie jest to może zabieg przyjemny, ale pozwala uniknąć niekomfortowych sytuacji podczas rodzenia dziecka. Golenie włosów w okolicach intymnych jest opcjonalne, jeżeli nie będziesz poddawana cesarskiemu cięciu - wówczas okolice spojenia łonowego muszą zostać ogolone. Oczywiście, będziesz potrzebowała przy tym pomocy, z uwagi na wystający brzuszek. Istotna jest kwestia znieczulenia zewnątrzoponowego. Nie musisz się na nie decydować, jest to jednak komfortowe rozwiązanie dla kobiet, które panicznie boją się bólu związanego z porodem. Pamiętaj, że nie musisz mieć wszystkiego pod kontrolą - nie jesteś w tym momencie sama, masz do dyspozycji fachową opiekę szpitalną, a także może nieco mniej fachową, ale troskliwą opiekę partnera.

tata:

Dobrze, żebyś jeszcze przed porodem pomyślał o zakupach spożywczych - raczej nie będziecie mieli siły ani ochoty na zaopatrzenie lodówki w pierwszych dniach życia Waszego dziecka, kiedy musicie być przy nim właściwie przez całą dobę. Porozmawiaj ze swoją partnerką o znieczuleniu zewnątrzoponowym, być może będzie chciała niektóre z ostatecznych decyzji podjąć razem z Tobą. Zapewnij ją o swoim wsparciu i gotowości bycia przy niej w każdej sytuacji. Po porodzie z pewnością będziesz osobą, na którą spadnie wiele obowiązków związanych z prowadzeniem domu. Nie musisz być w tym perfekcyjny, po prostu zadbaj o to, by Twoja partnerka mogła odpocząć - ostatnie miesiące nie były dla niej łatwe.

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online