Otwórz mobilne menu

Tydzień 4

dziecko:

Podczas gdy my beztrosko sobie żyjemy, dziecko jest bardzo zajęte. W trakcie czwartego tygodnia blastocysta, czyli wielokrotnie podzielona komórka, wędruje z jajowodu do macicy i dzieli się na kolejne komórki, które staną się łożyskiem i komórki, które będą dzieciątkiem. Podział komórki to nie wszystko co dzieje się w tym tygodniu. Warstwy zarodka zaczynają się dzielić na wyspecjalizowane części. Warstwa zewnętrzna jest odpowiedzialna za skórę, włosy, ukształtowanie się oczu oraz układu nerwowego Twojego maluszka. W środkowej warstwie ukształtują się wkrótce: serce, narządy rozrodcze, kości, mięśnie i nerki. Warstwa wewnętrzna natomiast odpowiedzialna jest za ukształtowanie wątroby, płuc i układu pokarmowego.

mama:

Jestem w ciąży czy nie jestem? Jestem czy nie? Zastanawiasz się pewnie nad tym w każdej minucie dnia, ta niepewność spędza Ci sen z powiek. Robisz kolejne testy ciążowe i chwilę przed pojawieniem się drugiej kreski wydają się być wiecznością. Pamiętaj, że test ciążowy nie jest ostateczną odpowiedzią. Jeśli wyszedł negatywny, a Ty wciąż nie masz miesiączki, spróbuj powtórzyć test za kilka dni. Potrzeba czasu, zanim w Twoim organizmie będzie odpowiednie stężenie hormonu ciążowego (hCG), który będzie wykrywalny w teście. To jest też czas kiedy może pojawić się pierwsza wrażliwość na smaki i zapachy, a nawet wymioty. Nic dziwnego, Twoje ciało też musi się przystosować do nowej Ciebie – w liczbie mnogiej.

tata:

Czy ona jest w ciąży? Jednym z pierwszych objawów ciąży, jaki możesz zauważyć u swojej partnerki, to senność i czasami mdłości (występujące często po określonych produktach). Spóźniona miesiączka Twojej partnerki to tak naprawdę pierwszy fizyczny objaw, że być może zostaniesz tatą. Zastanawiasz się wówczas, czy powinieneś już zacząć myśleć o dziecku, czy być może to tylko fałszywy alarm. Kolejnym krokiem jest skierowanie swojej partnerki na morfologię krwi, która powinna wykazać wzrost hormonu ciążowego we krwi, ale zanim taki hormon wytworzy się w organizmie, musi minąć jakiś czas. Pozostaje zatem cierpliwie oczekiwać. Postaraj się zrobić wszystko, aby wspierać swoją partnerkę w tym czasie. Miej pewność, że odżywia się prawidłowo, ćwiczy, bierze witaminy prenatalne i dużo odpoczywa. Prawdopodobnie dla niej jest to bardziej emocjonalne i przytłaczające doświadczenie niż dla Ciebie. Jeśli Twoja partnerka jest w ciąży, jej organizm wypełniają hormonami, które mogą wpływać na jej stan zarówno fizyczny, jak i emocjonalny. Ona potrzebuje Cię teraz bardziej niż kiedykolwiek i najlepsze, co możesz teraz zrobić to być przy niej.

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online