Otwórz mobilne menu

Tydzień 5

dziecko:

W tygodniu piątym dziecko jest zaledwie embrionem, ale rośnie i rozwija się szybciej niż kiedykolwiek w swoim życiu. Embrion zaczyna przyjmować kształt litery C i ma już głowę, tułów, tył, przód i… ogon (nie martw się, ogon w późniejszej fazie zostanie wchłonięty przez organizm). Zarodek ma w tej chwili 125 tysięcy komórek – to dwa razy więcej niż miejsc na Stadionie Narodowym! Jeszcze bardziej zdumiewające jest to, że w tym tygodniu kształtuje się już serce maleństwa i zaczyna bić (chociaż jego skurcze staną się regularne dopiero za 2 tygodnie). W tym tygodniu zaczynają się także kształtować rdzeń kręgowy i mózg, podobnie jak pozostałe ważne narządy takie jak płuca, wątroba, trzustka i łożysko, które będzie dostarczać Twojemu dziecku tlen i pokarm.

mama:

Test jest pozytywny! Możesz być kompletnie oszołomiona tą nowiną i nic dziwnego, że nie będziesz mogła skupić się na innych sprawach ze swojego życia sprzed ciąży. Zapewne będziesz się czuła zarówno bardzo szczęśliwa, jak i pełna obaw. Czy my na pewno jesteśmy już gotowi, aby zostać rodzicami? Czy nie jest za wcześnie na rezerwowanie miejsca w przedszkolu? A imię? Może Jaś? Hormony ciążowe dają Ci teraz prawdziwego kopa i określenie „rozproszona” idealnie opisuje Twój obecny stanu umysłu. Jak powinnaś się czuć w tym tygodniu? Chyba najodpowiedniejszym słowem będzie po prostu "zmęczona". Możesz też czuć senność i szukać czasu na drzemkę w każdym momencie dnia. Postaraj się w tym czasie zaufać swojemu ciału i cieszyć się chwilą, że właśnie dojrzewa w Tobie nowe życie.

tata:

Kiedy kobieta dowiaduje się, że dziecko zaczyna rosnąć w jej ciele, jej reakcja jest zupełnie inna od reakcji mężczyzny na wieść, że maluch zaczyna rosnąć w ciele jego partnerki. Twoja reakcja z pewnością będzie bardzo złożona. Większość mężczyzn czuje w tym czasie mieszankę podniecenia, lęku i szoku, że świat się zmienia. Możesz nagle poczuć paniczny strach przed odpowiedzialnością, przed którą nie będziesz mógł uciec. Pamiętaj, że to tylko tymczasowa reakcja i prawdopodobnie za tydzień będziesz czuł się już zupełnie inaczej i bardziej naturalnie. Myśl w tym czasie o swojej partnerce! Dla niej Twoja reakcja na wieść o ciąży jest równie ważna i z pewnością nie chciałaby teraz usłyszeć „Czy jesteś pewna?”. Bez względu na to, czy jesteś teraz gotowy na taką informację, postaraj się założyć "ciążową maskę". Twoja partnerka potrzebuje teraz Twojego wsparcia jak nigdy dotąd. Tu nie chodzi o bycie doskonałym ojcem i partnerem, ale przede wszystkim o zaangażowanie.

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online