Otwórz mobilne menu

Tydzień 6

dziecko:

Twoje maleństwo rozwija się teraz w błyskawicznym tempie, rosnąć każdego dnia o 1 mm. Może się wydawać, że to nie tak dużo, ale jeśli wyobrazisz sobie, że w ciągu nocy zarodek rośnie nawet o 1/3 swojego rozmiaru, to robi już wrażenie. W tym tygodniu głowa zarodka będzie zdecydowanie większa niż reszta ciała. Pączki kończyn dolnych i górnych będą się wydłużać do barków, ramion i dłoni, a także podudzi, kolan, łydek i stóp. Bicie serca staje się w tym tygodniu coraz bardziej regularne, a serce dzieli się już na dwie (z czterech) jam serca. Najważniejszą wiadomością na tym etapie ciąży jest to, że zarodek wyposaża się w pępowinę, która będzie dostarczać mu tlen i pożywienie przez kolejne 34 tygodnie, albo i dłużej.

mama:

Z pewnością jesteś w tej chwili bardzo szczęśliwa, ale prawdopodobnie nie czujesz się zbyt atrakcyjna. Nabrzmiałe piersi, zmęczenie, naciski na pęcherz, które powodują, że co chwilę musisz biegać do toalety - a to dopiero niektóre z objawów tego tygodnia. Do tego dochodzą zmiany nastroju, przez które możesz zacząć płakać nawet przy reklamie gumowych opon lub wzruszyć się przeglądając tę aplikację. W tym tygodniu przygotuj się do swojej pierwszej wizyty u lekarza ginekologa. Z pewnością dostaniesz skierowania na badania moczu oraz krwi w celu sprawdzenia ilości cukru we krwi, który może wskazywać na cukrzycę ciążową. Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, pewnie będziesz miała wiele pytań do lekarza. Najlepiej zapisz je sobie na kartce. Uzyskanie fachowych odpowiedzi pozwoli rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości. To, o czym warto pamiętać w tym tygodniu, to powiadomienie innych lekarzy, do których uczęszczasz, że jesteś w ciąży, w tym także dentystę, żeby ewentualnie dobrał właściwe znieczulenie podczas leczenia zębów.

tata:

Za niecały rok zostaniesz tatą! Pewnie na nocnym stoliku w Waszej sypialni już pojawiają się pierwsze książki i czasopisma dotyczących ciąży i maleństwa. Przeczytanie ich wszystkich nie jest konieczne, aby być mężem i ojcem, jednak im więcej będziesz wiedzieć, tym łatwiej będzie Ci zrozumieć co dzieje się z Twoją partnerką i co oznacza zachowanie Twojego dziecka. Obecnie coraz więcej mężczyzn stara się być bardziej zaangażowanymi ojcami niż ojcowie z poprzedniej epoki. Wielu mężczyzn stara się teraz poświęcać więcej czasu na rodzicielstwo, zarówno pracując w pełnym wymiarze godzin, jak i zostając w domu. Coraz więcej tatusiów korzysta już z urlopów ojcowskich, tacierzyńskich czy wychowawczych. Mało tego, w ostatnich latach pojawiają się także książki o byciu tatą autorstwa ojców właśnie! Podobnie jest z blogami, videoblogami i stronami internetowymi dla przyszłych i obecnych tatusiów. Jeśli informacje zawarte w tej aplikacji okażą się dla Ciebie niewystarczające, z pewnością znajdziesz interesującą Cię literaturę.

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online