Otwórz mobilne menu

Tydzień 8

dziecko:

Każdy kolejny dzień oswaja Cię z myślą, że faktycznie jesteś w ciąży i masz ochotę ogłosić to swoim znajomym. Nic dziwnego, gdyż Twoje dziecko to już nie tylko zwarta masa komórek, a zarodek coraz bardziej przypominający w wyglądzie dziecko, które się narodzi. W tym tygodniu zaczyna się kształtować główka, pojawiają się oczodoły, kształt nosa i linia ust wraz z górną wargą. Tam, gdzie wcześniej było tylko coś na kształt rączek i nóżek, zaczynają się już rozwijać małe paluszki. W tym tygodniu dziecko jest wielkości maliny ma długość ok. 14-20 mm i waży około 3 gramów.

mama:

Z każdym tygodniem będziesz zauważać coraz więcej objawów bycia w ciąży. Nudności prawdopodobnie jeszcze nie ustąpiły. Możesz też czuć ból brzucha. Na dodatek, jeśli jeszcze nie zdążyłaś poinformować rodziny i znajomych, że jesteś w ciąży, możesz czuć się przygnębiona, że nie masz komu powiedzieć o swoim stanie. I tu powstaje pytanie: kiedy ogłosić rodzinie i znajomym, że jesteś w ciąży? Niektóre mamy, żeby nie zapeszać, czekają z ogłoszeniem radosnej nowiny do końca pierwszego trymestru, ze względu na ryzyko poronienia w pierwszych 12 tygodniach. Inne z kolei czekają z telefonem w gotowości, kiedy tylko na teście ciążowym pojawią się dwie kreski. Podjęcie decyzji kiedy wyjawić swój sekret może być trudne. Jeśli starałaś się zajść w ciążę przez długi czas, trzymanie tego w tajemnicy jeszcze przez 4 tygodnie może wydawać się niewyobrażalne, zwłaszcza jeśli rodzina i znajomi wiedzą, że staracie się o dziecko. Pozostawianie ich w niepewności może okazać się niemożliwe. Możesz robić wszystko, co w Twojej mocy, aby ukryć ciążę przed rodziną i znajomymi, jednak z pewnością zauważą oni kilka zmian w Twoim zachowaniu. Picie alkoholu w ciąży jest całkowicie zabronione i prawdopodobnie Twoja rodzina i przyjaciele w końcu zapytają dlaczego po raz kolejny odmawiasz wypicia kieliszka wina. Po drugie - jedzenie! W czasie pierwszych tygodni ciąży możesz mieć ochotę na przekąski, których wcześniej nie jadłaś, albo zechcesz zjeść podwójną porcję obiadu. Twoi czujni znajomi z pewnością zauważą to, że na przyjęciu będziesz zagryzać ciasto czekoladowe chipsami. To, w co się ubierasz, też ma znaczenie. Ciągłe wzdęcia prawdopodobnie spowodują, że będziesz się źle czuła w obcisłych ubraniach i będziesz chciała zakładać luźniejsze rzeczy. Dochodzi jeszcze ospałość i zmęczenie. Drzemki w ciągu dnia też budzą pewne podejrzenia. Jedna z teorii głosi również, że odmienny stan kobiety widać na jej twarzy. Dlaczego Twoja twarz wygląda inaczej w ciąży niż normalnie? Zwiększona cyrkulacja krwi dodaje jej więcej kolorów i wypieków.

tata:

Dlaczego chodzenie na wizyty lekarskie z Twoją partnerką jest takie ważne? Przede wszystkim jest to istotna kwestia zarówno dla Ciebie, jako przyszłego ojca, Twojej partnerki i Waszego przyszłego maleństwa.  Im więcej wiesz, tym lepiej rozumiesz swoją partnerkę i tym większym jesteś dla niej wsparciem. Po drugie, ważne jest nawiązanie więzi z maleństwem. Twoja partnerka prawdopodobnie nie ma z tym problemu, bo nosi maleństwo w swoim ciele. Tobie może być nieco trudniej, ale to przecież także część Ciebie. Dlatego staraj się nie przepuścić okazji zobaczenia płodu chociażby na monitorze USG oraz usłyszenia bicia jego serduszka. Towarzyszenie partnerce w wizytach lekarskich jest też częścią Waszej relacji partnerskiej. Im bardziej będziesz zaangażowany teraz, tym większy wpływ na decyzje odnośnie maleństwa będziesz miał w przyszłości. Do tego nie zapominaj, że w okresie ciąży, a co najważniejsze porodu, pełnisz poniekąd rolę adwokata swojej partnerki, na wypadek gdyby trzeba było podejmować jakieś nagłe decyzje. W związku z tym, im więcej będziesz wiedzieć, tym lepiej dla Ciebie.

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online