Otwórz mobilne menu

Tydzień 9

dziecko:

W ciągu tego tygodnia dziecko jest wciąż zajęte swoim rozwojem. Jego twarz z dnia na dzień zaczyna coraz bardziej przypominać twarz małego człowieczka. W tym tygodniu rozwijają się oczy, a nos, oczy i usta już coraz bardziej przypominają swój ostateczny kształt. Twoje dzieciątko zaczyna już powoli się poruszać i ćwiczyć mięśnie. Palce u rączek i nóżek przestają przypominać małe słupki i wyglądają już jak dłonie i stopy małego człowieczka. Mimo że zarodek już się porusza, to jest on tak mały, że jego ruchy nie będą jeszcze dla Ciebie wyczuwalne. W tym tygodniu zaczynają się także kształtować narządy rozrodcze, ale jak na razie są zbyt małe i ani Ty, ani Twój lekarz nie będzie wstanie ich rozróżnić, nawet przy pomocy lupy.

mama:

Twoje ciało przechodzi teraz wiele zmian, od porannych mdłości, przez powrót do nastoletniego trądziku, aż po okrutne przemęczenie. Przyczyną są hormony! Możesz nie mieć żadnych innych objawów i zanim zauważysz, że spóźnia Ci się okres, pierwszym objawem będzie zmęczenie. Twoje dziecko rośnie intensywnie, ciało przechodzi szybkie zmiany, a to pochłania wiele energii. Możesz się zatem czuć zmęczona zarówno fizycznie jak i psychicznie. Co robić w takiej sytuacji? Staraj się relaksować, gdy tylko możesz. Zamiast wykonywać ćwiczenia obciążające Twoje ciało, zapisz się na zajęcia rozciągające lub jogę dla ciężarnych. Szukaj miejsc gdzie będziesz mogła się zrelaksować i odstresować. Poświęć więcej czasu na sen. Dodatkowa godzina snu w ciągu doby może być zbawienna dla jasności umysłu i regeneracji ciała. Myślenie o Twoim przyszłym dziecku może dać Ci wiele szczęścia, ale może też budzić wiele obaw i powodować stres. Pewnie teraz zastanawiasz się, co będzie z Twoją pracą po urodzeniu dziecka i czy poradzicie sobie finansowo, gdy dojdzie kolejne obciążenie w postaci dziecka. Jak będę sobie radzić z codziennymi przeciwnościami losu, kiedy do obowiązków dołączą przewijanie i usypianie? Postaraj się po prostu teraz o tym nie myśleć i spróbować maksymalnie spożytkować czas przeznaczony na relaks. Niektóre kobiety korzystają z ćwiczeń oddechowych, inne zwracają się po pomoc i wsparcie do przyjaciół. Pomocne też mogą być ciepłe kąpiele, ale musisz uważać, żeby woda nie była za gorąca. Jeśli boisz się kąpieli, sięgnij po ciepłe okłady na wszelkie bolące miejsca. Wygodne też są poduszki napełnione ryżem, a jeśli wybierzesz te pachnące, przy okazji zafundujesz sobie małą aromaterapię.

tata:

„Poranne mdłości” Twojej partnerki. Nie mamy pojęcia, kto wymyślił ten termin opisując mdłości, które towarzyszą kobietom w trakcie ciąży. To, co musisz wiedzieć, to fakt, że poranne mdłości występują nie tylko rano. Mogą wystąpić zarówno w południe, wieczorem, czy nawet w nocy, powodując nie lada irytację u mamy Twojego przyszłego dziecka. Podczas ciąży u kobiet występuje bardzo nagły wzrost poziomu hormonów, tak duży, że do tej pory nie miała ona okazji takiego doświadczyć. Taka zmiana hormonów może ją wykończyć zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Twoja pełna energii partnerka nagle będzie potrzebować drzemki albo nawet kilku drzemek w ciągu dnia. Te same hormony mogą powodować mdłości, a także inne nietypowe reakcje na jedzenie, których wcześniej nie zauważyłeś. Na jedne potrawy może mieć wzmożony apetyt, z kolei inne będą powodować mdłości. U niektórych przyszłym mam mdłości wywołuje nawet pasta do zębów! Jak możesz jej pomóc? Przede wszystkim powinieneś w tym czasie zachować zimną krew! Twoja partnerka zaczyna się zachowywać nieznośnie, ale wiedz, że to tylko hormony i wkrótce to minie. Rób wszystko, co pozwoli jej czuć się lepiej. Miej na uwadze to, aby jadła odpowiednio dużo. Pusty żołądek negatywnie reaguje na hormony, które przebiegają przez jej ciało. Miej pod ręką przekąski w postaci krakersów i dużo wody. Przygotuj dla niej ‘"zestaw awaryjny" w postaci przekąsek i napojów, aby wręczyć jej go w momencie gdy wybiera się gdzieś sama. W zwalczaniu nudności pomagają cukierki imbirowe! Najważniejsze jest bycie elastycznym i dostosowywanie do jej zmieniających się potrzeb.

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online