Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Ząbkowanie

porada w kategorii: maluch

Pojawienie się ząbków mlecznych wzbudza niemało emocji zarówno u Maluszka, jak i u jego rodziców. Pierwsze mleczaki pojawiają się zazwyczaj w okolicach pólrocza, ale zdarza się, że równie dobrze pojawić się one mogą już w trzecim czy w ósmym miesiącu życia. Jeśli rodzice wcześnie ząbkowali, to jest duża szansa, że i u dziecka mleczaki dość szybko się wyrżną.

Przy ząbkowaniu często się zdarza, że Maluch jest marudny i niespokojny, ma trudności z zasypianiem i często się budzi w nocy. Może mu w tym okresie towarzyszyć lekki stan podgorączkowy, a jego dziąsła są rozpulchnione i podrażnione. Maluchowi może przynieść ulgę maść na ząbkowanie lub chłodny gryzaczek, a także ssanie własnej piąstki.

Aby nieco złagodzić dziecku ten okres, można mu zaaplikowac delikatny środek przeciwbólowy (najlepiej paracetamol w czopku), który działa jednocześnie przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Ulgę z pewnością przyniesie przystawienie Maluszka do piersi. Pamiętaj, ząbkujący brzdąc nie wie co się z nim dzieje, ale ciepło matczynego ciała na pewno podziała na niego kojąco.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Skoki rozwojowe

Twoje dziecko nagle robi się marudne, budzi się w nocy, ciągle domaga się uwagi od Ciebie? To prawdopodobnie jeden z siedmiu skoków rozwojowych! Taki stan potrwa około tygodnia, a potem... potem będziesz miała wrażenie, że Twój maluch z dnia na dzień nauczył się nowych umiejętności.

> czytaj więcej

Lęk separacyjny

W 78 miesiącu życia przywiązanie dziecka do mamy staje się bardzo widoczne i jest okazywane w wyraźny sposób. W tym okresie dziecko może przejawiać lęk separacyjny – maluch nie pozwala odejść mamie nawet na krok i obawia się obcych osób.

> czytaj więcej

Ubieranie smyka

Według lekarzy pediatrów rodzice o wiele częściej przegrzewają dzieci niż je przeziębiają. Dlatego nie ubieraj dziecka zbyt ciepło, bo może to osłabić jego odporność.

> czytaj więcej