Otwórz mobilne menu

Tydzień 19

dziecko:

W 19. tygodniu ciąży wszystkie organy Twojego maleństwa nadal rosną. Jego ciało pokryte jest meszkiem płodowym o lepkiej konsystencji. Biała, kleista substancja, którą pokryte jest ciało maluszka, chroni jego skórę w związku z długimi kąpielami w płynie owodniowym. Wcześniaki rodzą się pokryte ową mazią, z kolei dzieci urodzone terminowo nie są nią pokryte niemal w ogóle. Lekarz jest już w stanie usłyszeć bicie serca Twojego maluszka przez stetoskop przyłożony do Twojego brzucha.

mama:

Twój brzuch z tygodnia na tydzień staje się coraz większy. Możliwe, że będziesz teraz szybciej się męczyć. Staraj się oszczędzać energię. W związku z zwiększającą się masą ciała, możesz odczuwać ból brzucha i kręgosłupa. Poranne mdłości ustąpiły, ale na ich miejsce prawdopodobnie pojawiła się zgaga i niestrawność. Jak cieszyć się z pojawienia się widocznego już brzuszka? Spróbuj pobawić się modą ciążową! Jeszcze do niedawna wybór ubrań ciążowych był bardzo skromny. Od momentu, gdy gwiazdy zaczęły dumnie prezentować swoje brzuszki, bycie w ciąży stało się modne, a projektanci zaczęli myśleć o modzie dla ciężarnych. W tej chwili masz już zdecydowanie większy wybór ubrań ponad ciążowe jeansy z gumką i koszulkę w stylu pokaźnego namiotu. Minusem jest to, że prawdopodobnie nie możesz sobie pozwolić na wszystkie dostępne ubrania ciążowe, gdyż wkrótce nie będą Ci już potrzebne. Postaraj się zatem zachować rozsądek przy doborze garderoby - ostatecznie możesz zaszaleć przy wyborze dodatków!

Pamiętaj też, że wiele kobiet w ciąży jest równie aktywnych, co przed nią i nadal chodzą na siłownię czy pozwalają sobie na wieczorne wyjście z koleżankami na drinka - tyle, że w roli drinka występuje pyszny soczek. Jeśli masz ochotę wybierz się na zajęcia fitness albo do kosmetyczki. Dobrym pomysłem na uatrakcyjnienie sobie ciąży jest także sesja fotograficzna dla ciężarnych. Profesjonalny makijaż i fryzura, a także zdjęcia w pięknej scenerii to nie tylko wspaniała pamiątka na przyszłość, ale także świetna okazja by poczuć się naprawdę pięknie! I pamiętaj! Dbaj o siebie. Staraj się pozwalać sobie na drzemkę w ciągu dnia tak często, jak to tylko możliwe. Nie oszczędzaj na kosmetykach pielęgnacyjnych, które również wprawią Cię w dobry na strój. Spożywaj zdrowe posiłki i nie odmawiaj sobie jedzenia. Twoje posiłki powinny być syte, ale także bogate w witaminy i składniki odżywcze, które w tej chwili są dla Ciebie i Twojego maleństwa najważniejsze!

tata:

Wiele kobiet w tym okresie porównuje się do celebrytek, które aktualnie również są w ciąży. Wydaje im się, że łączy je teraz wyjątkowa więź, gdyż właśnie w tym momencie przeżywają to samo. Sławnych ojców także coraz łatwiej zauważyć. Nasze społeczeństwo również staje się coraz bardziej otwarte na dumnych i zaangażowanych w życie rodzinne mężczyzn. Tatusiowie stają się otwarci, chętnie mówią o swoich uczuciach i zaangażowaniu. Mówią o swoich wątpliwościach czy obawach. Wspierają swoje partnerki, uczestniczą w porodzie, chodzą z dziećmi na spacery, pielęgnują je, a także karmią. Tylko aktywne uczestnictwo w życiu Twojego dziecka pozwoli Ci je naprawdę poznać. Niebawem zauważysz, że każda Twoja rozmowa z innym rodzicem schodzi całkiem naturalnie na temat dzieci. Postaraj się także być jak najbardziej otwartym na ojcostwo. Rozmawiaj z partnerem o swoich obawach. Pamiętaj też, że Twoje przyszłe dziecko skorzysta z pewnością na Twoim zaangażowaniu i odwdzięczy za nie w przyszłości!

 

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online