Otwórz mobilne menu

Tydzień 35

dziecko:

Tkanka tłuszczowa maluszka w 35. tygodniu ciąży nadal zwiększa swoją objętość, co pozwoli mu zachować odpowiednią temperaturę kiedy przyjdzie już na świat. Komórki nerwowe Twojego dziecka, tak samo jak jego płuca, będą rozwijały się praktycznie do końca ciąży. Maluch przybiera dalej na wadze, mniej więcej 250 gramów tygodniowo. Dziecko magazynuje znaczące ilości żelaza niezbędnego do wytworzenia czerwonych krwinek, dlatego Twoja dieta ma ogromne znaczenie. Układ odpornościowy dziecka cały czas się rozwija, co jest kolejnym sposobem na przystosowanie się do życia poza Twoim łonem. Dziecko coraz więcej siusia z uwagi na stopień wykształcenia nerek. W przypadku ciąży mnogiej, najpewniej masz już poród za sobą i możesz cieszyć się obecnością swoich maluszków u swojego boku.

mama:

O zbliżającym się porodzie świadczy zwiększona ilość wydzieliny z pochwy i bóle w okolicy krzyżowej. Najbardziej oczywistym objawem porodu są przede wszystkim skurcze macicy, ale zdarza się również tak, że wcześniej mogą odejść wody płodowe. Jesteś przygotowana na ten najważniejszy moment, chociaż nie jesteś w stanie przewidzieć dokładnie, kiedy on nastąpi. Niepewność jest stresująca, ale pamiętaj, że stres nie sprzyja ani Tobie, ani dziecku. Upewnij się, że wszystko jest gotowe, że torba, którą zabierzesz do szpitala jest spakowana. Miej przy sobie telefon, żeby być gotową w każdej chwili zadzwonić po partnera i udać się do szpitala. Jeśli niepokoi Cię to, że maluszek za mało się rusza w Twoim brzuchu, na wszelki wypadek udaj się do szpitala na badanie pracy serca dziecka (KTG) To pozwoli Ci się uspokoić. Prawdopodobnie w tym tygodniu lub następnym zbadana zostanie szyjka macicy by sprawdzić, czy nie zaczęła się już skracać, co może nieść niebezpieczeństwo przedwczesnego porodu. W tym tygodniu ważne jest również wykonanie badania na obecność paciorkowców w pochwie, o czym z pewnością zostaniesz poinformowana przez lekarza.

tata:

Dieta Twojej partnerki jest nadal bardzo ważna, zwłaszcza to, by zawierała dużo żelaza. Zadbaj o to, by spożywała czerwone mięso, odpowiednie ilości zielonych warzyw, nabiału czy ryb. Jedzenie może być dla niej przykrym doświadczeniem z uwagi na problemy trawienne, jednak nie pozwól jej o nim zapominać! Twoja partnerka może teraz naprawdę panikować, zwłaszcza w kwestii ruchów dziecka, które są jednak dość ograniczone ze względu na brak miejsca w jej macicy. Jeśli jednak bardzo ją to martwi, nie wahaj się przed zabraniem jej do lekarza w celu rozwiania ewentualnych wątpliwości, nie chcesz przecież, żeby niepotrzebnie się denerwowała skoro ma przed sobą wydarzenie takie jak poród. Tak naprawdę poród może zacząć się w każdej chwili, bez względu na porę dnia. Pozostawanie w stałej czujności może okazać się męczące, jednak konieczne - w razie czego ktoś będzie musiał zawieźć Twoją partnerkę do szpitala, zadbać o to, by wszystko ze sobą zabrała i ewentualnie, uzupełniać wszelkie braki na miejscu, w dodatku dość szybko i pod presją. I to będziesz właśnie Ty! Mężczyźni błędnie zakładają, że ich rola w tym, co dzieje się w trakcie ciąży i porodu nie jest tak istotna, jak kobiety. Tymczasem wsparcie ukochanego mężczyzny jest naprawdę bezcenne!

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online