Otwórz mobilne menu

Tydzień 38

dziecko:

Maluszek dalej spokojnie przybiera na wadze i rozwija się, zanika maź płodowa i lanugo. Malec wygląda jak noworodek i czeka na właściwy moment, by przyjść na świat. Nie ustaje produkcja surfaktantu, dzięki któremu dziecko po narodzeniu będzie wydolne oddechowo. Dzidziuś nie ma zbyt wiele miejsca, dlatego zamiast energicznie się poruszać, raczej się przeciąga i wierci. Twój maluszek waży już mniej więcej 3200 gramów i mierzy około 50 centymetrów. To już ostatnie chwile w łonie matki, za chwilę dziecko przyjdzie na świat. Najprawdopodobniej już od jakiegoś czasu znajduje się we właściwej pozycji i pozostaje tylko czekać, aż zdecyduje się opuścić Twój brzuszek.

mama:

Nadal nie masz pewności, czy potrafisz odróżnić skurcze Braxtona-Hicksa od skurczów porodowych? Jeżeli skurcze nie ustępują, kiedy zmieniasz pozycję, lub nie pomaga Ci ciepła kąpiel to znak, że rozpoczyna się poród. Skurcze porodowe nasilają się, są coraz dłuższe i są bardziej regularne, szyjka macicy się skraca i rozszerza. Twoje piersi są nabrzmiałe i może pojawić się tak zwana siara, czyli pierwszy pokarm. Jak widzisz, Twoje ciało jest gotowe i możesz być spokojna - wszystko przebiegło zgodnie z planem, maluszek lada chwila pojawi się w Waszym domu. Pamiętaj o zgromadzeniu w jednym miejscu wszystkich dokumentów, jakie będą potrzebne podczas przyjęcia do szpitala. Nie zapomnij o karcie ciąży i wynikach badań, które dostałaś od swojego lekarza.

tata:

Tak wiele wydarzyło się w Waszym życiu w okresie ciąży Twojej partnerki! Doświadczyła wszystkich jej uroków i wielu niedogodności, aby zostać matką i dać Ci potomka. Patrzysz na nią i masz wrażenie, że kochasz ją jeszcze bardziej niż kiedykolwiek - nie ma bardziej namacalnego dowodu miłości niż pojawienie się Waszego dziecka. Oczekiwanie jest trudne, ale i radosne. Nie ma już chyba nikogo, kogo nie zdążyłbyś poinformować o tym, że będziesz tatą. Przypomnij partnerce o tym, żeby miała przy sobie wszystkie dokumenty - to ważne, żebyście uniknęli stresu związanego z formalnościami przy przyjęciu do szpitala. Zapewniaj ją o tym, że jest gotowa i że wszystko będzie dobrze - bo będzie! Wasz dzidziuś może urodzić się przed terminem, jest już gotowy do życia pozałonowego, a Wy zdążyliście przygotować się na ten moment.

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies.

Rozumiem
Asystent ciążyAsystent ciąży Asystent po urodzeniuAsystent po urodzeniu Kup onlineKup online